Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Pianka polipropylenowa chroni samochody

21.01.2015

Opracowana przez koncern BASF pianka polipropylenowa Neopolen P została wykorzystana do stworzenia ochrony samochodów przed uderzeniem bocznym.

Nowa pianka polipropylenowa o nazwie Neopolen P łączy w ocenie jej producenta niską wagę ze znakomitą zdolnością pochłaniania energii zachowywaną w znacznym stopniu nawet po wielu uderzeniach w bok auta. Ze względu na te właściwości piankę wykorzystywano wcześniej do produkcji komponentów o decydującym znaczeniu dla bezpieczeństwa, takich jak okładzina kolumny kierowniczej, zderzaki, zagłówki i ochraniacze na kolana, montowanych w standardowych samochodach. Ponadto Neopolen P bardzo dobrze reaguje na deformację materiału izotropowego i – co szczególnie ważne w sportach motorowych – jest odporny na działanie chemikaliów i olejów.

Kolejną ważną zaletą pianki Neopolen P, która przesądza o jej zastosowaniu w samochodzie jest jej niezawodność w dużym zakresie temperatur.

Produkowana przez BASF panka polipropylenowa Neopolen P składa się z zamkniętych komórek utworzonych z powiązanych cząstek. Cząstki te, dostarczane w postaci luźnych granulek, są przetwarzane za pomocą automatycznych agregatów spieniających w celu uzyskania wytłoczonych części o bardzo różnych kształtach i rozmiarach. Wykorzystuje się ją, oprócz przemysłu samochodowego, także w branży opakowań i technologii klimatyzacyjnych.

Wyświetlono: 2348

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej