Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

PGNiG ograniczył dostawy gazu do Polic

01.03.2010

Z wtorku na środę (26 na 27 stycznia) PGNiG ograniczył dostawy gazu do Zakładów Chemicznych „Police” SA. Od tego czasu polickie zakłady otrzymują około 85% swego standardowego zapotrzebowania.

Zredukowanie dostaw gazu oznacza konieczność zmniejszenia produkcji w Zakładzie Azotowym, gdzie wytwarzany jest amoniak i mocznik. Zmniejszona o 17% produkcja amoniaku powoduje konieczność ograniczenia produkcji mocznika o 15%. „Police”, zgodnie z obowiązującym trybem, są informowane o perturbacjach związanych z dostawami gazu bezpośrednio przez PGNiG.
– Sytuacja jest krytyczna, jej następstwem może być ograniczenie sprzedaży mocznika oraz fosforanu amonu przez spółkę na krajowym rynku. W chwili obecnej rewidujemy możliwość sprzedaży tych produktów w krótkim okresie – mówi Bogusław Kokotowski, wiceprezes zarządu, dyrektor handlowy Z.Ch. „Police” SA. - Nie zakładamy całkowitego wstrzymania produkcji amoniaku, uważamy że nie ma takiego zagrożenia. Na dzień dzisiejszy nie możemy jednak ocenić długofalowego efektu ograniczeń, ponieważ nie znamy horyzontu czasowego zmniejszenia dostaw gazu. Jeśli sytuacja awaryjna będzie się przedłużać, będziemy decydować na bieżąco o ile musimy ograniczyć produkcję nawozów – dodaje.

Wyświetlono: 1774

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej