Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Perspektywy zastosowania komórek macierzystych w kosmetologii

03.09.2020
Autor: Paweł J. Pawlica, Maria Całka, Jakub Abramiuk
Perspektywy zastosowania komórek macierzystych w kosmetologii

Kosmetyki oparte na technologii komórek macierzystych (stem cells), które łączą koncepcję przeciwstarzeniową z zaawansowaną
technologią stanowią nowy trend w branży kosmetycznej.

Celem innowacyjnych badań naukowych zajmujących się kosmetykami jest połączenie dorobku praktyk kosmetycznych z przeszłości z osiągnięciami współczesnej nauki. Badania nad komórkami macierzystymi wciąż ewoluują i są obecnie w fazie rozwojowej. Badania te, obejmujące biotechnologię roślin i ich fizjologiczny wpływ na skórę, mogą otworzyć nowe możliwości w produkcji kosmetyków.

Technologia komórek macierzystych stanowi fascynujący i złożony obszar. Nie dziwi więc fakt, że potencjalne wykorzystanie tych komórek zostało pozytywnie przyjęte przez przemysł kosmetyczny. Badania naukowe obejmują zarówno komórki pochodzące od ludzi, jak i komórki roślinne, wykorzystywane w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Pozyskiwane laboratoryjnie roślinne komórki macierzyste nie są w stanie zapewnić spodziewanych efektów kosmetycznych. Aby komórki te były kompletne, nienaruszone i prawidłowo funkcjonujące muszą być żywe. Przetworzone do kosmetyków są najczęściej finalnie martwymi elementami produktów do pielęgnacji skóry. U ludzi i roślin komórki macierzyste działają tylko w określonych warunkach środowiskowych. Roślinne komórki macierzyste nie są fizjologicznym składnikiem ustroju człowieka, nie wpływają zatem na komórki macierzyste w ludzkiej skórze. Produkty na bazie roślinnych komórek macierzystych zapakowane w opakowania szybko tracą swoje właściwości przeciwutleniające, ponieważ ich główne składniki rozkładają się pod wpływem działania światła i powietrza.

Kosmetyki zawierające ludzkie lub zwierzęce komórki macierzyste albo ich ekstrakty nie zostały wprowadzone na rynek ze względów prawnych, etycznych i bezpieczeństwa zdrowotnego. Przykładowo Unia Europejska zabrania stosowania komórek, tkanek lub produktów pochodzenia ludzkiego w kosmetykach.

Wyświetlono: 364

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej