Wiadomości - Transport i logistyka - Z kraju

PERN z nowoczesnym systemem pomiaru jakości ropy naftowej

30.01.2020

PERN poinformował, iż zakończył prace związane z budową nowoczesnego bloku kontroli jakości ropy naftowej, a także dokonał wymiany kluczowych elementów systemu. Modernizacja węzła rozliczeniowo-obliczeniowego ropy naftowej w bazie PERN w Adamowie gwarantuje bardziej niezawodne pomiary ilości i jakości ropy napływającej do Polski ze Wschodu.

Zmodernizowany węzeł został już włączony do eksploatacji. Celem inwestycji realizowanej od 2018 r. była wymiana głównych elementów systemu na nowe urządzenia umożliwiające podniesienie jakości i niezawodności wykonywanych pomiarów, a także przeprowadzanych rozliczeń pomiędzy PERN i TransNeft. Chodziło o wymianę m.in. ciągów pomiarowych, bloku kontroli jakości, systemu elektronicznego przetwarzania danych oraz zaworów z automatyczną kontrolą szczelności, które pochodziły jeszcze z 2002 r. Dzięki temu węzeł rozliczeniowo – obliczeniowy gwarantuje niezawodność pomiarów surowca. Warto wiedzieć, że system obsługuje transport ponad 40 mln ton ropy naftowej rocznie.

Prace zostały zaplanowane i wykonane w taki sposób by zapewnić nieprzerwaną pracę istniejącego systemu rozliczeniowego aż do momentu przejęcia rozliczeń przez zmodernizowany system.

- Zadanie wykonaliśmy zgodnie z planem pomimo przeszkód jakie spowodowało wstrzymanie w kwietniu 2019 roku importu ropy przez węzeł w Bazie Adamowo spowodowane zanieczyszczeniami ropy chlorkami, co istotnie wpłynęło na możliwości terminowej realizacji przedsięwzięcia. Przed oddaniem do eksploatacji wykonana została legalizacja węzła pomiarowego, który spełnia wymagania techniczne obowiązujące zarówno Unii Europejskiej jak i Federacji Rosyjskiej – stwierdził Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

Wyświetlono: 2250

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej