Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Partnerstwo na rzecz rozwoju materiałów węglowych do magazynowania energii

24.11.2014

EnerG2, czyli pionier w dziedzinie innowacyjnych materiałów magazynujących energię oraz BASF, światowy lider w branży chemicznej rozpoczynają współpracę nad badaniami i rozwojem, zwiększeniem wydajności oraz wprowadzeniem na rynek zaawansowanych materiałów węglowych do magazynowania energii.

BASF to największa chemiczna firma świata, EnerG2 to spółka ze Stanów Zjednoczonych, która opracowała unikatową metodą przetwarzania struktury molekularnej prekursora polimerowego. Osiągnięcie to umożliwia indywidualizację nanostruktury i wzrost wydajności powstałego w tym procesie produktu węglowego. Zastrzeżona przez EnerG2 Platforma Technologii Węglowej składa się z dwóch kluczowych elementów: prekursora wytwarzanego w oparciu o chemię polimeru oraz parametrów obróbki, które pozwalają przekształcać ten prekursor w zindywidualizowany materiał węglowy. Połączenie obydwu elementów przynosi technologię umożliwiającą produkcję materiałów węglowych do różnych zastosowań związanych z magazynowaniem energii. EnerG2 posiada nowoczesny zakład produkcyjny w USA.

Obydwa podmioty zawiązały właśnie partnerstwo, które ma na celu poprawę i zwiększenie produkcji materiałów węglowych stosowanych w elektrodach superkondensatorów oraz jako dodatek zwiększający wydajność w akumulatorach kwasowo-ołowiowych do urządzeń z funkcją start-stop. Obie technologie odgrywają istotną rolę w krótkoterminowym magazynowaniu energii w motoryzacji i w przemyśle.

Węglowe materiały techniczne poprawiają wydajność magazynowania poprzez zapewnienie wyższego napięcia i większej ilości energii w superkondensatorach, a także poprzez znaczne zwiększenie prędkości ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych w stanie częściowego naładowania. Opatentowana przez EnerG2 platforma technologii węglowej umożliwia produkcję materiałów węglowych na dużą skalę, co pozwala pokonać ograniczenia występujące w przypadku materiałów węglowych tradycyjnie wykorzystywanych w magazynowaniu energii. Zdolność do kontrolowania struktury molekularnej i procesu syntezy zaawansowanych materiałów już na wczesnych etapach ich produkcji sprawia, że właściwości węgla mogą być dostosowywane do indywidualnych zastosowań. Unikatowa technologia produkcji pozwala stworzyć materiał o wysokim stopniu czystości i porowatości, którą można dopasować do specyficznych potrzeb.

W ramach projektu koncern BASF zapewni finansowanie, wiedzę techniczną, a także praktyczne umiejętności marketingowe.

- Ten sojusz łączy innowację EnerG2 ze stabilnością BASF i zdolnością tej firmy do podejmowania działań w różnych skalach. Materiały do magazynowania energii to istotna część strategii BASF mającej na celu rozpowszechnianie elektromobilności. Ponadto EnerG2 będzie współpracować z BASF przy poszerzaniu swojego globalnego zasięgu, szczególnie w Azji i Europie. Doceniamy mocną wiarę firmy BASF w wizję magazynowania energii, jaką ma nasze przedsiębiorstwo – wyjaśnia Rick Luebbe, prezes zarządu EnerG2.

Wyświetlono: 1155

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej