Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Partnerstwo na rzecz produkcji nowych polietylenów

16.03.2020

DSM, SABIC i UPM Biofuels ogłosiły partnerstwo prowadzące do opracowania nowej serii specjalistycznych polietylenów pochodzenia biologicznego.

Przedmiotem prac koncernów będzie opracowanie tworzywa o nazwie handlowej Dyneema.

W grudniu 2019 r. DSM ogłosił ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju dla swoich wysokowydajnych tworzyw Dyneema. Zawarte teraz partnerstwo stanowi ważny krok w realizacji celu oferowania do 2030 r. co najmniej 60% surowców pochodzenia biologicznego o niezmienionych właściwościach względem dotychczasowych surowców opartych na paliwach kopalnych. Nowość ma być dostępna już od kwietnia 2020 r.

Jaka będzie rola poszczególnych partnerów w tym projekcie? UPM produkuje surowce pochodzenia biologicznego z pozostałości procesu roztwarzania. Roztwarzanie jest to zjawisko chemiczne polegające na przechodzeniu substancji stałej do roztworu, połączone z reakcją tej substancji z rozpuszczalnikiem lub innym składnikiem roztworu. Surowce te są następnie przetwarzane przez SABIC w celu stworzenia odnawialnego etylenu. DSM będzie z kolei produkować biologiczne tworzywa Dyneema z grupy polietylenów o ultrawysokiej masie cząsteczkowej (UHMwPE)

Wyświetlono: 944

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej