Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Pandemia wpłynęła na rynek amoniaku

22.09.2020

Oceniając sytuację na światowym rynku amoniaku. Grupa Azoty zauważa, iż wybuch pandemii koronawirusa zmusił międzynarodowy rynek amoniaku do nagłego zahamowania, przy niewielkiej liczbie transakcji spot. Od początku 2020 r. ceny amoniaku kształtowały się na niższym poziomie niż w roku 2019. Nastąpił ich spadek o 14,1%.

Z informacji przedstawionych przez Grupę Azoty wynika, że średnia cena amoniaku w pierwszym półroczu 2020 r. kształtowała się na poziomie 209 dolarów za tonę. Jednocześnie spółka zauważa, iż handlowcy nie spieszyli się z zakupem amoniaku, dla którego mogli nie być w stanie znaleźć nabywcy, podczas gdy producenci starali się bardziej skoncentrować na sprzedaży w ramach kontraktów niż na sprzedaży na rynku spot po obniżonej cenie.

Niewielki popyt ze strony użytkowników przemysłowych takich jak producenci kaprolaktamu i akrylonitrylu, zwłaszcza w regionie Azji i Pacyfiku, przyczynił się w warunkach pandemii wirusa do większej dostępności amoniaku, a co za tym idzie obniżenia cen. Niższy poziom cen był katalizatorem do podjęcia decyzji o unieruchomieniu przez amerykański koncern Nutrien jednej z czterech instalacji o zdolnościach 600 tys. ton rocznie co najmniej na trzy miesiące. Pod koniec maja zapotrzebowanie na amoniak do celów rolniczych w USA sezonowo osłabło.

W pierwszym półroczu nastąpił wzrost zdolności produkcyjnych amoniaku, głównie w regionie Afryki Północnej. W Egipcie powstał bowiem nowy kompleks amoniakalno-mocznikowy. W skład kompleksu, który należy do Egypt Hydrocarbon Corporation wchodzi instalacja amoniaku (o zdolnościach 1,2 tys. t/dobę), instalacja mocznika do celów technicznych (około 1,6 tys. t/dobę) oraz instalacja mocznika granulowanego (około 1,6 tys. t/dobę). Wartość tej inwestycji wyniosła 550 mln dolarów.

Tagi


amoniak
Wyświetlono: 205

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej