Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Orlen Południe pracuje nad dużą innowacją

06.12.2017

Opracowanie metody biotechnologicznego przekształcania biorafineryjnych produktów ubocznych oraz surowców pochodzenia roślinnego w kwas mlekowy niezbędny dla branży rolnej, spożywczej, medycznej i farmaceutycznej to obszar intensywnych prac badawczo – rozwojowych, których autorem jest Orlen Południe. Jeśli prace zakończa się sukcesem, wówczas powstanie pierwsza w Polsce instalacja tego typu.

Budżet całego projektu szacowany jest na 4,99 mln zł. Część dołoży Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt o nazwie „Opracowanie biotechnologicznej konwersji surowców pochodzenia organicznego do kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów" obejmuje badania przemysłowe i prace rozwojowe zakończone uzyskaniem gotowego produktu do komercyjnego wdrożenia. Planowana jest jego jakościowa i użytkowa weryfikacja, za którą będzie odpowiedzialna zarówno spółka Orlen Południe, jak i wybrani, kluczowi odbiorcy. Przewidywany termin zakończenia prac to listopad 2020 r.

Zakładanym efektem realizacji projektu będzie wdrożenie pierwszej w Polsce instalacji działającej w oparciu o innowacyjną technologię wytwarzania kwasu mlekowego z wykorzystaniem odpadów przemysłu rolno-spożywczego i biorafineryjnego. Opracowanie i w następstwie wdrożenie technologii pomoże pokryć rosnące zapotrzebowanie na kwas mlekowy z lokalnych źródeł odnawialnych. Dotychczas niedobory kwasu mlekowego produkowanego w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, zmuszały odbiorców tego surowca do importu z Azji i Europy Zachodniej.

Kwas mlekowy jest niezbędnym surowcem dla branży rolnej, spożywczej, farmaceutycznej i innych.  Substancja odgrywa decydującą rolę w produkcji najpopularniejszego, w pełni biodegradowalnego polimeru, polilaktydu (PLA), służącego m.in. do produkcji biodegradowalnych opakowań. PLA znajduje szereg zastosowań w przemyśle budowlanym, technice, optyce oraz przemyśle samochodowym. Z uwagi na swoje właściwości (m.in. przezroczystość) PLA jest stosowany również przy produkcji ogniw fotowoltaicznych, pozwalając na obniżenie kosztów produkcji takich wyrobów. Istotnymi branżami, w których wykorzystywane jest PLA, są też medycyna i farmacja, gdzie stosuje się go do produkcji implantów, śrub i nici chirurgicznych.

Wyświetlono: 1118

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej