Wiadomości - Chemia budowlana ze świata

Optymistyczne nastroje na rynku materiałów izolacyjnych do powlekania

01.02.2019
Autor: Anna Jarosik

Wartość globalnego rynku materiałów izolacyjnych do powlekania to aktualnie ok. 8,7 mld dolarów. Za sprawą wzrostu o 7,5% rocznie, w 2023 r. wartość ta ma wynieść już 12,5 mld dolarów.

Materiały izolacyjne do powlekania to m.in. materiały akrylowe, epoksydowe, poliuretanowe, materiały bazujące na tlenku cyrkonu stabilizowanego tlenkiem itru (YSZ) oraz glinokrzemian glinu. Branże końcowe stosujące materiały izolacyjne do powlekania to lotnictwo, przemysł motoryzacyjny, morski oraz budowlany.

Oczekuje się, że coraz bardziej rygorystyczna polityka dotycząca zasad bezpieczeństwa i wzrost rynku stoczniowego napędzą zużycie materiałów izolacyjnych do powlekania w kolejnych latach. Oszczędność energii oraz trwalsza ochrona różnych powierzchni są kluczowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o przemysł morski. Środowisko morskie sprawia, że stosowane materiały są podatne na korozję, czy to ze względu na wysoką zawartość wilgoci czy z powodu słonej wody. Materiały izolacyjne do powlekania są stosowane w celu zapewnienia efektywnej bariery termicznej, przeciwdziałając kondensacji wilgoci w konstrukcji statku.

Dodatkowo coraz popularniejsze jest stosowanie materiałów izolacyjnych do powlekania na bazie minerału jakim jest mulit, w silnikach turbinowych i wysokoprężnych. Okazuje się, że materiały izolacyjne do powlekania na bazie mulitu mają stosunkowo niską gęstość, wysoką stabilność termiczną i jednocześnie mogą być stosowane w niezmiernie wymagających warunkach chemicznych. Dodatkowo powłoki te mają niską przewodność cieplną, korzystną wytrzymałość i ruch ślizgowy. Mogą być atrakcyjną alternatywą dla materiałów termoizolacyjnych do powlekania opartych na tlenku cyrkonu stabilizowanego tlenkiem itru (YSZ). Jest tak ze względu na niższy współczynnik rozszerzalności cieplnej i wyższą wartość przewodnictwa cieplnego, w porównaniu z powłokami na bazie YSZ. Obecnie powłoki YSZ znajdują zastosowanie w turbinach gazowych i środowiskach, w których wahania temperatury są wysokie.

Spodziewane jest, że w kolejnych latach to region Azji i Pacyfiku będzie miał największy udział w rynku materiałów izolacyjnych do powlekania. To efekt rozwoju tamtejszego przemysłu morskiego oraz zapotrzebowania na materiały izolacyjne do powlekania ze strony producentów ropy naftowej i gazu, substancji chemicznych i energii.

Głównymi podmiotami na globalnym rynku materiałów izolacyjnych do powlekania są AkzoNobel; PPG Industries; The Sherwin-Williams Company; Kansai Paint; Jotun Group; Nippon Paint Holdings oraz Mascoat.

Wyświetlono: 824

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej