Wiadomości - Przemysł opakowaniowy ze świata

Opakowania kartonowe w cieniu tworzyw sztucznych

07.05.2019
Autor: Anna Jarosik

Wartość globalnego rynku opakowań kartonowych, przeznaczonych do pakowania produktów, głównie spożywczych w postaci płynnej, wynosi 14,31 mld dolarów i rośnie w tempie 4,7% rocznie.

Opakowania kartonowe przeznaczone do produktów spożywczych w postaci płynnej umożliwiają bezpieczny transport i przechowywanie soków, nektarów, mleka, sosów. Wzrost zapotrzebowania wśród konsumentów na gotowe i wygodne do przenoszenia produkty wraz z ekologicznym charakterem kartonów z tektury to główne powody rozwoju tego rynku.

Opakowania tego rodzaju są łatwe do formowania, często odnawialne, lekkie, gwarantują  wydłużony okres przydatności do spożycia. Posiadają również biodegradowalne właściwości. Wysoka konkurencyjność ze strony opakowań z tworzyw sztucznych jest jednak czynnikiem, który wyhamowuje mocniejszy wzrost rynku.

Lekkie materiały na bazie kartonu oraz wprowadzenie makulatury do procesu produkcyjnego, jak również nieustanna presja środowiskowa, kierują rynek do bardziej otwartego przyjęcia  rozwiązań na bazie kartonu, przyjaznych dla środowiska naturalnego.

Globalny rynek opakowań kartonowych do płynów dzieli się na opakowania z papieru i różnego rodzaju tektury, np. falistej oraz typu Tetra Pak. W branży dominują opakowania kartonowe o długim okresie przydatności do spożycia (udział na poziomie 69% w ogólnej liczbie wszystkich opakowań kartonowych). Największy udział w rynku opakowań kartonowych, wynoszący ponad 41%, mają opakowania z tektury.

Wśród producentów wyróżniamy taki firmy, jak Gapack; BillerudKorsnäs AB; Tetra Laval International; Nippon Paper Industries; Smurfit Kappa oraz Reynolds Group Holdings Limited.

Wyświetlono: 2391

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej