Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Odpady PET i silikonu mają dać regranulat

03.01.2018
Odpady PET i silikonu mają dać regranulat

Opracowanie technologii modyfikacji i procesu przetwarzania odpadowych materiałów tekstylnych na bazie tworzywa PET z dodatkiem silikonu to projekt badawczo – rozwojowy, w który zaangażowana jest spółka Granulat – Bis.

Celem projektu jest stworzenie metody przetwarzania odpadu poprodukcyjnego tkaniny PET pokrytej silikonem, tak by w efekcie tego uzyskać surowiec wtórny (regranulat) o podwyższonych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Obecnie tkanina PET pokryta warstwą silikonu wykorzystywana jest do produkcji poduszek powietrznych w branży motoryzacyjnej, całkowicie detronizując pod tym względem produkcję z tkaniny poliamidowo - bawełnianej.

Nowe rozwiązanie posiada kilka istotnych zalet z punktu widzenia działania samej poduszki, jednak stwarza duży problem na etapie recyklingu ścinek materiału powstałych przy wycinaniu kształtu (brak alternatywy dla utylizacji poprzez spalanie). Wynika to z faktu, że tworzywo PET oraz silikon to surowce, które nie mieszają się, co powoduje brak możliwości przetworzenia w celu uzyskania jednorodnego surowca wtórnego.

Z uwagi na fakt, że w Polsce produkuje się ponad 50 mln poduszek rocznie powstają duże ilości odpadów, szacowane na około 6 tys. ton rocznie (z tendencją wzrostu o 12% rocznie), niemożliwych do przetworzenia. Projekt Granulat - Bis jest zatem odpowiedzią na ten problem i daje możliwość wykorzystania powstałego regranulatu w produkcji folii do pakowania lub różnych elementów z tworzyw sztucznych (zastosowanie w przemyśle ADG, motoryzacyjnym, itd.).

Cel projektu zostanie osiągnięty poprzez stworzenie pilotażowej linii produkcyjnej umożliwiającej homogenizację dwóch niemieszających się tworzyw sztucznych: PET oraz silikonu.

Wyświetlono: 3427

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej