Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Odlewnictwo pracuje na potrzeby branży chemicznej

15.05.2019

Współczesny przemysł chemiczny potrzebuje trwałych i sprawdzonych rozwiązań nie tylko w zakresie wykorzystywanych technologii produkcyjnych, ale także elementów instalacji. Również i tych dostarczanych przez odlewnictwo. Odpowiedzią na zapotrzebowanie na produkty przeznaczone do pracy w agresywnym środowisku ma być między innymi projekt badawczo-rozwojowy realizowany w Piotrkowie Trybunalskim.

„Demonstracja technologii wytwarzania innowacyjnych odlewów staliwnych przeznaczonych do zastosowania w ekstremalnych warunkach eksploatacji” z wykorzystaniem konwertora AOD, to projekt, który w Piotrkowie Trybunalskim w ramach Programu Demonstrator Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w oparciu o wsparcie z funduszu unijnego z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”, realizuje spółka Pioma-Odlewnia.

- Wybór dostawcy urządzeń poprzedziły gruntowne i wielomiesięczne badania przemysłowe, w tym m.in. konieczne było wykonanie ponad 100 próbnych wytopów. Testowano też różne warianty zasilania odlewów i obróbki cieplej. Kiedy dokładnie określono wymagania technologiczne, wówczas wybrano jedną z kilkunastu otrzymanych propozycji. Szwedzka technologia konwertora AOD, na którą się zdecydowano, pozwoli na wejście w zupełnie nowy obszar, gdzie sposób przygotowania stopów do produkcji odlewów ulegnie diametralnej zmianie. W efekcie tej technologicznej rewolucji, uzyska się wyższą czystość i jakość staliwa. Po zakończeniu realizacji projektu, Pioma-Odlewnia będzie w stanie produkować staliwa niskostopowe i wysokostopowe o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i udarnościowych. Technologia AOD pozwala również na produkcję nadstopów na bazie niklu, a także nowych gatunków staliwa wysokostopowego z azotem typu duplex i superduplex. Zakończenie prac wraz z uruchomieniem linii zaplanowano na 2020 r. – opowiada w rozmowie z „Chemia i Biznes” Rafał Kania, prezes zarządu spółki Pioma-Odlewnia.

Jak dodaje, projekt realizowany w Piotrkowie Trybunalskim jest wynikiem wszechstronnych analiz rynku i przekonania o rosnącym zapotrzebowaniu na wykorzystywanie tego typu materiałów w przemyśle. To produkty i rozwiązania dla nowoczesnej energetyki, morskiej energetyki wiatrowej, transportu kolejowego, prac wydobywczych w segmencie oil & gas, zarówno tych na lądzie, jak i zlokalizowanych na morskim dnie oraz szeroko rozumianej armatury przemysłowej. W tym oczywiście także dla przemysłu chemicznego.

- Nasze produkty będą mogły być stosowane w bardzo inwazyjnych środowiskach pracy, cechujących się np. dużym zasoleniem, czy wreszcie w instalacjach wykorzystujących skrajnie agresywne media (takie, jak kwasy, ropa naftowa, para wodna o wysokim ciśnieniu), czyli wszędzie tam, gdzie mają zastosowanie produkty o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych i udarnościowych. Spełnienie tych wymagań to, poza technologią, również konieczność posiadania odpowiednio przygotowanego i wyposażonego zaplecza laboratoryjnego. Tylko połączenie obu tych elementów pozwala dostarczać klientowi odlewy spełniające jego wymagania. Wraz ze zwiększającymi się wymaganiami klientów – wzrastający udział odlewów z gatunków wysokostopowych, istniejące od wielu lat laboratorium musiało postawić na rozwój. Dzisiaj każda odlewnia chcąca konkurować na rynku odlewniczym ma tylko jedną drogę – rozwój przez wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt oraz rozwój kompetencji personelu badawczego. Wyposażenie naszej pracowni chemicznej w jeden z najnowocześniejszych spektrometrów w Europie pozwala nam spełnić wszelkie rygorystyczne wymagania klientów, również z branży chemicznej. Własne laboratorium daje pełną niezależność, a poprzez obligatoryjny udział w badaniach biegłości jesteśmy gwarantem rzetelnie wykonywanych badań – dodaje Rafał Kania.

Pioma-Odlewnia w Piotrkowie Trybunalskim jest częścią grupy kapitałowej PGO SA, największej w Polsce grupy przemysłowej, specjalizującej się w produkcji odlewów i odkuwek. Produkty Grupy znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu na rynku krajowym i międzynarodowym.

Wyświetlono: 83

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej