Artykuły - Przemysł kosmetyczny

Ochrona włosów przed uszkodzeniami podczas stylizacji termicznej

27.01.2019
Autor: N. Kilcullen, J. Glenday, Itaconix (UK) Limited
Ochrona włosów przed uszkodzeniami podczas stylizacji termicznej

Zrównoważony rozwój jest kluczowym zagadnieniem w wielu obszarach aktywności na całym świecie. Opracowywanie produktów do higieny osobistej nie jest tu wyjątkiem.

Zrównoważony rozwój zajmuje na przykład ważne miejsce wśród zobowiązań przyjętych przez amerykańską Radę ds. Produktów Higieny Osobistej (Personal Care Products Council). W związku z tym coraz większego znaczenia w tej branży nabierają naturalne i ekologicznie zrównoważone surowce. Składniki bazujące na kwasie itakonowym stanowią zrównoważoną alternatywę dla składników na bazie kwasu akrylowego, ponieważ kwas itakonowy może być wytwarzany w sposób ekonomiczny w przemysłowych ilościach w procesie fermentacji węglowodanów z grzybami z gatunku Aspergillus terreus. Najlepsze wyniki można uzyskać, stosując jako substrat glukozę albo sacharozę, jednak wykorzystywane mogą być także inne źródła węglowodanów, takie jak skrobia, melasa czy hydrolizaty syropu kukurydzianego.

W 2004 roku w Raporcie o związkach chemicznych pochodzenia biologicznego opracowanym przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych kwas itakonowy uznano za jeden z materiałów o najwyższej wartości dodanej wśród surowców pozyskiwanych z biomasy. Stwierdzono jednak, że ograniczenia procesu polimeryzacji stanowią główną barierę dla sukcesu komercyjnego tego surowca. Technologie produkcyjne opracowane w Itaconix umożliwiły pokonanie tej przeszkody.

Chociaż składniki pochodzenia naturalnego zyskują coraz większe uznanie w pielęgnacji włosów, nadal oczekuje się, aby zapewniały co najmniej porównywalną – a optymalnie bardziej korzystną – charakterystykę niż zastępowane przez nie surowce pochodzenia petrochemicznego. W Itaconix opracowano polimery oparte na kwasie itakonowym, które spełniają oba te wymogi. Są to polimery poliitakonianowe wytwarzane w ramach ekologicznego procesu o wysokiej efektywności energetycznej. Dzięki temu – oraz wykorzystaniu wody jako jedynego rozpuszczalnika – proces wywiera bardzo niewielki wpływ na środowisko naturalne.

Współcześni konsumenci powszechnie stosują zabiegi stylizacji termicznej włosów. Dlatego właśnie produkty pielęgnacyjne, które zapewniają ochronę włosów przed uszkodzeniem cieplnym, stanowią kluczowy element wielu linii preparatów do pielęgnacji włosów. Produkty te mogą być stosowane podczas stylizacji termicznej, aby zapobiegać uszkodzeniom osłonki włosa (pękaniu, łamaniu, unoszeniu łusek), które sprawiają, że powierzchnia włosów staje się bardziej szorstka i porowata. Jeśli nie zapobiega się tym zjawiskom, wzrasta tarcie między włóknami włosów, powodując trudności z rozczesywaniem i ułożeniem. Ponadto uszkodzenia strukturalne zmniejszają wytrzymałość włókien włosów na rozciąganie, skutkując większą łamliwością.

Wyświetlono: 1159

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej