Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Obudowy laptopów z butelek po wodzie

23.03.2020
Obudowy laptopów z butelek po wodzie

Koncern Lanxess wprowadza na rynek kompozyty termoplastyczne wzmacniane włóknami ciągłymi z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu.

- Jako Lanxess postrzegamy pionierskie podejście do recyklingu jako klucz do zwiększenia swojej konkurencyjności dzięki zastosowaniu zrównoważonych surowców pochodzących z zamkniętych obiegów materiałowych. Najnowszym przykładem takiego podejścia jest nowa paleta produktów, którą nasza spółka - córka Bond-Laminates, opracowuje dla swoich kompozytów termoplastycznych wzmacnianych włóknami ciągłymi spod marki Tepex. Połowa matrycy dla nowych półproduktów składa się z recyklatów pochodzących z odzysku butelek po wodzie wytworzonych z poliwęglanu wielokrotnego użytku. Naszym głównym docelowym zastosowaniem dla tych produktów są obudowy laptopów, smartfonów, tabletów, czytników e-booków i telefonów komórkowych – podkreśla Dirk Bonefeld, szef działu marketingu i sprzedaży artykułów elektroniki użytkowej, sportowych i przemysłowych w Bond-Laminates.

Najnowsza innowacja Lanxessa stanowi odpowiedź na duże zapotrzebowanie branży IT i technologii komunikacyjnych na zrównoważone rozwiązania materiałowe. Dzięki nowym kompozytom koncern oferujemy branży IT solidną, lekką i łatwą w obróbce alternatywę dla energochłonnego odlewu magnezu.

Nowy asortyment produktów jest pochodną materiału Tepex dynalite, stosowanego w masowej produkcji wysokowytrzymałych elementów konstrukcyjnych. Pierwszy, wprowadzony już do produkcji seryjnej wariant materiałowy składa się z rdzenia wykonanego z tkaniny z włókna szklanego i wierzchnich warstw tkanych z ciągłych włókien węglowych.

Drugi rodzaj materiału, przeznaczony do produkcji seryjnej obudów laptopów, zawiera nie tylko matrycę z poliwęglanu pochodzącego z recyklingu, ale także rdzeń z przypadkowo ułożonych włókien węglowych pochodzących z recyklatu. 

– Oba projektowane materiały z recyklingu wykazują wyjątkowe właściwości mechaniczne. Ich wytrzymałość na zginanie i sztywność pod naciskiem 530 megapaskali i 45 gigapaskali jest co najmniej równie wysoka jak w przypadku każdego innego nowego produktu dostępnego na rynku. Identyczne są również ich właściwości przetwórcze. Dzięki bezhalogenowej ochronie przeciwpożarowej oba produkty przechodzą test palności UL 94 amerykańskiego instytutu badawczego Underwriters Laboratories Inc. z najlepszą klasyfikacją V-0, przy grubości ścianek od 0,4 mm.

- Duże butelki na wodę wielokrotnego użytku produkowane są z poliwęglanu o wysokiej czystości i przezroczystości, który dopuszczono do stosowania w produktach mających kontakt z żywnością. Te wyjątkowe właściwości są również zaletą w przypadku naszych materiałów pochodzących z odzysku. Wysoki stopień przezroczystości będący efektem niezwykle regularnego rozmieszczenia włókien ciągłych powoduje, że doskonale nadają się na przykład do produkcji estetycznych elementów dekoracyjnych. Dlatego możemy sobie łatwo wyobrazić zastosowanie tych nowych typów produktów do wyrobu dekoracyjnych elementów konstrukcyjnych w artykułach sportowych lub częściach samochodowych. Faktycznie, od branży sportowej otrzymujemy coraz więcej zapytań o materiały pochodzące z recyklingu – tłumaczy Dirk Bonefeld.

Wyświetlono: 443

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej