Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Nowy pomysł na kompozyty w branży motoryzacyjnej

11.05.2017

Koncern Lanxess znalazł nowe zastosowanie dla swojego materiału Tepex w produkcji seryjnej na dużą skalę.

Jak tłumaczą przedstawiciele Lanxessa, coraz większa liczba producentów samochodów wykorzystuje produkty z termoplastycznych materiałów kompozytowych wzmacnianych włóknami ciągłymi marki Tepex. Są one przeznaczone do wyrobu lekkich elementów w wielomilionowej produkcji seryjnej. Nowym zastosowaniem tego materiału kompozytowego jest mechanizm nośny modułu drzwiowego dla klasy pojazdów o kompaktowej budowie, który został wykorzystany przez jednego z międzynarodowych producentów samochodów. Przywoływany element strukturalny stanowi przykład ogromnego potencjału materiałów kompozytowych w zakresie taniej produkcji lekkich elementów.

Powstanie nowego komponentu jest wynikiem wieloletniej współpracy między spółkami Brose, ElringKlinger i koncernem Lanxess. Dzięki nowym komponentom masę pojazdu zmniejszono o blisko 1,6 kg w porównaniu do komponentów formowanych wtryskowo. Przy czterech modułach drzwiowych możliwe są oszczędności masy rzędu 5 kg w porównaniu z wersją stalową. Mechanizm nośny modułu drzwiowego produkowany jest w ramach procesu formowania hybrydowego, obejmującego formowanie i wtrysk wkładki z materiału Tepex bezpośrednio do formy wtryskowej.

Jednoetapowy proces produkcyjny wprowadzony do przemysłowego zastosowania przez spółkę ElringKlinger eliminuje konieczność stosowania narzędzi formujących i pozwala na obniżenie kosztów poprzez integrację różnych funkcji. Te dwie kwestie mają kluczowe znaczenie dla zwiększenia wydajności komponentów pod względem kosztów.

Materiał Tepex sprawdził się wcześniej w wielu innych zastosowaniach w produkowanych seryjnie lekkich komponentach dla sektora motoryzacyjnego. Wykorzystywany jest np. do produkcji pasów przednich, belek zderzaka, obudów systemów infotainment, podpodłogowych paneli ochronnych, pedałów hamulcowych, obudów akumulatora oraz siedzisk i oparć foteli.

Lanxess jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. W 2016 r. osiągnął sprzedaż w wysokości 7,7 mld euro. Zatrudnia ok. 19,2 tys. pracowników w 25 krajach i jest reprezentowany przez 75 zakładów produkcyjne na całym świecie. Podstawowym przedmiotem działalności koncernu Lanxess jest rozwój, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, specjalistycznych substancji chemicznych i tworzyw sztucznych.

 

Wyświetlono: 1937

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej