Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Nowy polipropylen do wytwarzania opakowań sztywnych

12.12.2016
Nowy polipropylen do wytwarzania opakowań sztywnych

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadza na rynek polipropylen o nazwie handlowej Moplen EP3134. Tworzywo powstaje w fabrykach LyondellBasell w Europie Zachodniej przy użyciu wysokowydajnego katalizatora metaloorganicznego, który nie zawiera ftalanów.

Jak tłumaczą przedstawiciele BOPS, atrakcyjny wygląd opakowania często decyduje o powodzeniu produktu, który się w nim znajduje. Dlatego też przetwórcy poliolefin do produkcji opakowań wybierają takie gatunki, które w równym stopniu posiadają szeroką paletę właściwości spełniających wymagania użytkowe wyrobu końcowego, jak i zapewniających ich doskonały wygląd.

- Produktami odpowiadającymi tym wymaganiom są m.in. liczne gatunki polipropylenu, oferowane przez BOPS dla branży opakowań sztywnych, która wykorzystuje metodę formowania wtryskowego do produkcji opakowań przemysłowych, takich jak np. wiadra o zróżnicowanym kształcie i szerokim zakresie pojemności. Wyroby takie mają szeroką gamę zastosowań i mogą być wykorzystywane m.in. do pakowania farb malarskich i produktów budowlanych, ale także w segmencie żywnościowym. Atrakcyjność gatunków polipropylenu polega również na tym, że dają one możliwość wytwarzania opakowań cienkościennych w szybkim cyklu oraz pozwalają na łatwe etykietowanie lub nadruk, przy zachowaniu odporności mechanicznej na uderzenie i w teście zrzutowym. Ze względów logistycznych i z powodu wymogów handlu detalicznego, bardzo istotne znaczenie ma sztywność formowanego opakowania, umożliwiająca także zachowanie jego kształtu po napełnieniu i ułożeniu kilku warstw na palecie. Wykorzystanie polipropylenu Moplen daje takie możliwości – informują przedstawiciele płockiej spółki.

Odpowiedzią na rosnące wymagania rynku opakowań przemysłowych ma być najnowszy kopolimer udarowy polipropylenu Moplen EP3134. Ze względu na obecność efektywnego środka nukleującego, charakteryzuje się on zdecydowanie lepszą kombinacją sztywności i udarności w porównaniu do innych typów kopolimeru polipropylenu, który do tej pory był chętnie stosowany w segmencie cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych. Moplen EP3134 zawiera także skuteczny pakiet antystatyczny. Gatunek ten charakteryzuje się ponadto połączeniem wysokiej płynności z odpowiednio łatwym i kontrolowanym odformowaniem i zapewnia realizację procesu produkcji na wysokowydajnych wtryskarkach. W odróżnieniu od typów o kontrolowanej reologii, nowy gatunek Moplen EP3134 jest wytwarzany bezpośrednio w procesie polimeryzacji w obecności bezftalanowego katalizatora Zieglera-Natty piątej generacji. Zatem, spełnia on wymagania w zakresie dopuszczenia do kontaktu z żywnością i wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi ze względu na wyższą czystość bazowego polimeru.

Moplen EP3134 może być stosowany do produkcji cienkościennych opakowań i pojemników do żywności oraz wyrobów nieżywnościowych, z nadrukiem lub zdobionych z wykorzystaniem technologii IML, dodatkowo o bardzo dobrych właściwościach estetycznych; artykułów użytkowych gospodarstwa domowego; skrzynek transportowych; zabawek i sprzętu rekreacyjnego; elementów sprzętu i urządzeń AGD.

W opinii producenta, nowy gatunek polipropylenu charakteryzuje się lepszym połączeniem sztywności i udarności w porównaniu do gatunku referencyjnego. Dodatkowo, w testach na obciążenie statyczne, Moplen EP3134 oferuje też lepsze parametry w przypadku cienkościennych pojemników do zastosowań przemysłowych.

Wyświetlono: 3446

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej