Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Nowy kompleks petrochemiczny za ponad 4 mld dolarów

06.03.2019

Duża inwestycja petrochemiczna w Indiach. Powstanie nowy kompleks do produkcji węglowodorów aromatycznych oraz kwasu PTA.

Rząd indyjskiego stanu Odisha zatwierdził plany firmy Haldia Petrochemicals, dotyczące zainwestowania 4,07 mld dolarów w zintegrowany kompleks rafineryjny, obejmujący produkcję węglowodorów aromatycznych i oczyszczonego kwasu tereftalowego (PTA).  We wniosku wzywa się do budowy kompleksu w pobliżu portu Subarnarekha we wschodnich Indiach. Pierwszy etap kompleksu, który ma zostać ukończony w ciągu pięciu lat od momentu przyznania gruntu, będzie obejmował instalacje przeznaczone do produkcji 1,6 mln ton paraksylenu rocznie oraz 2,5 mln ton PTA. Oba związki są wykorzystywane jako surowiec do produkcji poliestrów.

Haldia Petrochemicals  jest jedynym dużym producentem petrochemicznym na wschodnim wybrzeżu Indii. Jest to wspólne przedsięwzięcie Grupy Chatterjee, rządu Bengalu Zachodniego, jak również mniejszych akcjonariuszy. Posiadany już przez Haldia kompleks petrochemiczny opiera się na instalacji do krakowania parowego o wydajności 700 tys. ton rocznie, w której znajdują się zakłady produkujące polietylen i polipropylen.

Port Subarnarekha budowany jest przez Tata Steel we współpracy z rządem Indii, Oprócz projektu HPL realizowana jest tam także inwestycja państwowego indyjskiego koncernu naftowego Indian Oil, dotycząca budowy zakładu produkcji poliestrów o wydajności projektowej 300 tys. ton.

Wyświetlono: 335

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej