Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Nowy gatunek polipropylenu randomicznego do wtrysku

10.03.2017
Nowy gatunek polipropylenu randomicznego do wtrysku

W Basell Orlen Polyolefins uruchomiono produkcję kolejnego gatunku polipropylenu randomicznego do wytrysku, o nazwie Moplen RP398U (MFR ok. 71 g/10 min).

Jak tłumaczą przedstawiciele jedynego polskiego producenta poliolefin, Moplen RP398U powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji, przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty V generacji, który nie zawiera ftalanów. Uzupełnia gamę kopolimerów randomicznych PP wytwarzanych przez BOP, co oznacza, że przetwórcy w Polsce dysponują już czterema innowacyjnymi gatunkami polipropylenu randomicznego o zróżnicowanych właściwościach reologicznych i użytkowych. Inne gatunki PP randomicznego oferowane przez BOPS to dobrze znane produkty, takie jak: Moplen RP2380, Moplen RP398T i Moplen RP398V.

- Moplen RP398U został zaprojektowany do wtrysku cienkościennego oraz do wytwarzania wyrobów o długiej drodze płynięcia lub o złożonych przekrojach, które odznaczają się atrakcyjnymi właściwościami optycznymi i bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi. Zastosowanie skutecznego klaryfikatora najnowszej generacji gwarantuje, że Moplen RP398U ma również dodatkowe zalety związane z przetwórstwem. Gatunek ten może być przetwarzany w szerszym zakresie temperatur w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który dla uzyskania optymalnej przezroczystości wymaga bardzo wąskiego okna przetwórczego i stosunkowo wysokiej temperatury stopu, tj. ok. 230–240 st. C (niestety, w tej temperaturze następuje też termiczny rozkład użytego klaryfikatora). Moplen RP398U wykazuje optymalną przezroczystość w temperaturze ok. 200 st. C, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu. Oczywiście, ze względu na zastosowany klaryfikator, który charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną, nowy gatunek może być też przetwarzany w wyższych temperaturach, w porównaniu do standardowych PP randomicznych zawierających klaryfikatory starszej generacji – informują przedstawiciele Basell Orlen Polyolefins.

Odpowiedni sposób wytwarzania oraz użyty klaryfikator gwarantują, że Moplen RP398U wykazuje bardzo dobre właściwości sensoryczne w zakresie utrzymania smaku przechowywanej żywności i małej emisji zapachu. Są to podstawowe wymagania stawiane opakowaniom do żywności. Jak pokazują doświadczenia klientów BOPS, pojemniki wyprodukowane z tego gatunku, mogą także spełniać wymagania w zakresie podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.

Ze względu na wyższą płynność w stanie stopionym, Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych pojemników wielokrotnego użytku, zapewniając skrócenie czasu cyklu w szybkim wtrysku i poprawę produktywności. Wyroby, produkowane z gatunku Moplen RP398U, spełniają wysokie standardy w zakresie kontaktu z żywnością oraz mają optymalne właściwości estetyczne i użytkowe, dzięki czemu spełniają wymagania zarówno przetwórców, jak i użytkowników wyrobów końcowych.

Wyświetlono: 2625

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej