Nowości - Przemysł chemiczny z kraju

Nowość PWN: Fascynująca Chemia

07.07.2020

Wydawnictwo PWN wprowadza na rynek księgarski pozycję pod tytułem „Fascynująca Chemia”.

Książka to swoista wędrówka po różnych obszarach chemii – porusza tematy ciekawe i zaskakujące, zawiera pouczające informacje. Autorzy zastosowali dość szeroką definicję pojęcia „chemii”, włączając w nią również wycieczki do nauk pokrewnych, takich jak fizyka, biologia czy geologia.

Książka w przystępny sposób odpowiada na pytania, co to jest atom; jak chemicy zapisują struktury chemiczne; dlaczego korzystają z różnych modeli, aby coś wyjaśnić; jaką rolę odgrywa symetria cząsteczek; jakie istnieją rodzaje oddziaływania; co wymieniają ze sobą substraty podczas reakcji: jony czy elektrony?

Kolejne rozdziały to powstawanie pierwiastków oraz opowieść o tym w jaki sposób życie zmieniło i wciąż zmienia powierzchnię planety Ziemi, począwszy od mikroorganizmów, które wzbogacały atmosferę w tlen, aż po powstanie ropy z materiału biologicznego.

W kolejnej części pochylamy się nad chemią, która funkcjonowała już od wczesnej historii ludzkości, czyli od czasów, w których poprzez obserwację i eksperymenty wykrystalizowały się pierwsze procesy chemiczne. W tym czasie chemia była przez długi okres składową takich nauk jak medycyna czy filozofia. Z pojawieniem się chemii jako nauki przyrodniczej na uniwersytetach w XIX wieku są związane ważne odkrycia.

Końcowe rozdziały skupiają się na zastosowaniach chemii we współczesnych czasach. Przemierzamy tutaj obszary chemii stosowanej i przedstawiamy tajniki najważniejszych surowców i materiałów budowlanych, takich jak metale, tworzywa sztuczne, beton czy ceramika.

Czytelnik ma szansę przyjrzeć się również aktualnym badaniom. Spektrum tematyczne jest tutaj szerokie: począwszy od nowych substancji roboczych takich jak nanorurki węglowe, grafen czy ostra jak nóż ceramika po współczesne narzędzia takie jak obrazowanie mikroskopowe o wysokiej rozdzielczości i manipulacje genowe.

Fascynująca Chemia
Tytuł oryginalny: Faszinierende Chemie
Wydanie: Warszawa, 1, 2020
Autor: Riebe Kristin, Feil Sylvia, Resag Jörg
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN
 

Wyświetlono: 1791

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej