Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Nowość BASF Coatings dla branży motoryzacyjnej

15.07.2015

Firma BASF opracowała lakier samochodowy o specjalnym efekcie. Drobinki szkła w powłoce wykończeniowej zapewniają intensywny blask pojazdu.

Za sprawą produktu o nazwie XSpark, dział BASF Coatings opracował unikatowy efekt koloru wykorzystywanego przez branżę motoryzacyjną. Materiał może być nakładany wraz z farbą pigmentową w postaci pojedynczej warstwy o grubości zaledwie 10-20 µm. W rezultacie powstaje jednolita powierzchnia pozwalająca na ujawnienie głębi warstwy wykończeniowej dzięki czystym odbiciom o wyraźnym kolorze.

- Drobinki szkła zintegrowane w warstwie lakieru są szczególnie efektywne w świetle. Wywoływany w ten sposób efekt iskrzenia sprawia, że lakier samochodu wygląda na wyjątkowo luksusowy i elegancki, a jednocześnie nie narzuca się. Dlatego udało nam się osiągnąć niespotykany, ekskluzywny efekt – twierdzi Stephan Schwarte, dyrektor Basecoat Pigments/Dispersions & Color Design Lab w dziale BASF Coatings.

Zamierzona interakcja pomiędzy kolorem a efektami specjalnymi sprawia, że kolory samochodowe stają się bardziej złożone i urozmaicone, zwiększając gamę swych zastosowań. Dopasowane do konkretnego modelu lakiery mogą podkreślać kształt samochodu i jego styl. Tym samym farby i efekty są w stanie pełnić rolę ważnego elementu projektowania samochodów. Innowacyjny efekt XSpark zostanie zastosowany w sześciu kolorach, które będą reprezentowały szeroki zakres możliwości oferowanych przez powłoki samochodowe.

BASF Coatings, czyli dział powłok największej chemicznej firmy świata, który opracowuje, produkuje i sprzedaje powłoki samochodowe, lakiery samochodowe, lakiery przemysłowe i farby dekoracyjne, w 2014 r. osiągnął sprzedaż na poziomie ok. 3 mld euro.

Wyświetlono: 2665

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej