Wiadomości - Transport i logistyka - Z kraju

Nowe zbiorniki na ropę dla PERN

31.01.2018

PERN rozwija swoje aktywa w efekcie czego pojemność magazynowa jego parku zbiornikowego w Gdańsku przekroczy w ciągu najbliższych dwóch lat poziom 1 mln m³. To efekt podpisanej umowy z konsorcjum Mostostal Płock i Mostostal Warszawa w sprawie budowy dwóch nowych zbiorników na ropę - po 100 tys. m³ każdy.

Jak przyznają władze spółki, inwestycja jest podyktowana oczekiwaniami klientów petrochemicznych, którzy w coraz większym stopniu dywersyfikują dostawy surowca. Jest to także jeden z elementów budowy niezależności energetycznej naszego kraju. Obecnie w Bazie w Gdańsku znajduje się 18 zbiorników o łącznej pojemności 900 tys. m³. Do przetargu na budowę nowych pojemności zgłosiło się dwóch oferentów. PERN wybrał ofertę konsorcjum Mostostal Płock i Mostostal Warszawa jako najkorzystniejszą. Wartość kontraktu sięgnie prawie 143 mln zł.

- Coraz więcej ropy trafia do nas drogą morską. Dlatego zdecydowaliśmy o realizacji tego projektu. Jednocześnie chciałbym podkreślić, że budowa nowych pojemności w gdańskiej bazie to dopiero początek ambitnego programu inwestycyjnego, który sięga 2020 r. – powiedział Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

Jeszcze w 2018 r. spółka zamierza zakończyć pierwszy etap rozbudowy pojemności w obszarze paliw. Chodzi o niemal 130 tys. m³. Nowe zbiorniki powstaną tam, gdzie jest największy popyt klientów, czyli w bazach w Nowej Wsi Wielkiej i Koluszkach.

Wyświetlono: 2745

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej