Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Nowe wykorzystanie poliamidów w samochodach

02.11.2015

Koncern Volkswagen jako pierwszy wykorzystał tworzywa sztuczne do produkcji wzmocnienia pasa przedniego w swoich modelach Passat i Sharan. Dostawcą poliamidów był BASF.

Pierwszy na świecie pas przedni bez metalowego wzmocnienia stałsię faktem. Volkswagen zamontował wzmocnienia pasa przedniego wykonane z tworzywa sztucznego Ultramid. Dotychczas podobna koncepcja praktykowana byłą w 2013 r. w samochodach Golf VII,  przy czym tam sięgnięto po element hybrydowy polipropylen/stal.

Zastosowanie dostarczanego przez BASF poliamidu 6 umożliwiło znaczne zmniejszenie ciężaru pasa przedniego do obu modeli w porównaniu z wcześniejszymi. To zaś skraca czas montażu, a tym samym zmniejsza koszty produkcji.

Nowy Passat został uznany w 2015 r. za europejski „samochód roku” dzięki swojej innowacyjności pod względem m.in. bezpieczeństwa, designu oraz ogólnej jakości. Pas przedni w Passacie ważący ok. 2,6 kg to największy element z poliamidu montowany w pojeździe. Użyty do jego wykonania Ultramid B3WG8 jest wzmocniony włóknami szklanymi (40%) i oferuje doskonałe połączenie wytrzymałości i odporności na zmęczenie materiału. Oznacza to, że element z tworzywa sztucznego wykazuje właściwą sztywność dynamiczną w określonych miejscach i spełnia wymagania w zakresie akceleracji zderzeniowej oraz przenoszenia drgań całego przedniego modułu i układu chłodzenia.

Dzięki nowoczesnemu projektowi, proporcje Passata wydają się bardziej dynamiczne: niższe zawieszenie, większy rozstaw osi i większe koła to tylko kilka spośród nowych walorów. Poliamidowy pas przedni wpisuje się w te innowacje dzięki większej lekkości w porównaniu do poprzednich wersji i umożliwieniu optymalnego wykorzystania ograniczonej przestrzeni montażowej.

Wyświetlono: 1722

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej