Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Nowe typy PP do produkcji opakowań cienkościennych metodą wtrysku

21.05.2014

Basell Orlen Polyolefins uruchomił w swoich zakładach w Płocku produkcję dwóch nowych gatunków polipropylenu statystycznego (randomicznego) do wtrysku o zróżnicowanych właściwościach.

Polipropyleny Moplen RP398T (MFR ok. 45 g/10 min) i Moplen RP2802 (MFR ok. 100 g/10 min) powstają przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty, który nie zawiera ftalanów. Dzięki temu gama innowacyjnych tworzyw wytwarzanych przez BOP została poszerzona i w tej chwili polscy przetwórcy dysponują już czterema gatunkami polipropylenu random do wtrysku. W płockiej fabryce już wcześniej produkowane były gatunki Moplen RP2380 i Moplen RP348U.

Dwa nowe gatunki kopolimeru statystycznego Moplen RP398T i RP2802 zawierają efektywny środek klaryfikujący najnowszej generacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu mogą być używane do wytwarzania wyrobów wtryskowych o złożonych przekrojach lub o bardzo długiej drodze płynięcia i odznaczających się doskonałymi właściwościami optycznymi. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia przetwórców, zastosowanie klaryfikatora czwartej generacji w przypadku obu gatunków, zwiększa wachlarz ich zalet również na etapie przetwórstwa. Próby przeprowadzone przez przetwórców wykazały, że w porównaniu do standardowych gatunków PP, w tym przypadku można obniżyć temperaturę wtrysku nawet o 40 st. C, a rekomendowana temperatura stopu to 190-200 st. C, w porównaniu do tworzyw zawierających klasyfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który wymagał bardzo wąskiego okna przetwórczego i znacznie wyższej temperatury stopu, tj. ok. 230 st. C. W przypadku RP398T i RP2802 oznacza to mniejsze zużycie energii elektrycznej i skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu, a także wyższą produktywność nawet o ok. 10-20% oraz lepsze właściwości organoleptyczne.

- Moplen RP398T to innowacyjny produkt, który jest wzorcowym gatunkiem do wtrysku oferującym połączenie wysokiej przezroczystości, łatwego przetwórstwa i doskonałych właściwości organoleptycznych. Spełnia on wysokie wymagania zarówno przetwórców, jak i odbiorców końcowych. Jest on przeznaczony przede wszystkim do wytwarzania cienkościennych opakowań do przechowywania produktów żywnościowych, takich jak pojemniki wielokrotnego użytku, które spełniają najwyższe wymagania sensoryczne w zakresie smaku i niskiej emisji zapachu, co jest podstawowym wymogiem dla opakowań do żywności. W porównaniu do innych standardowych gatunków kopolimerów randomicznych o podwyższonej płynności, Moplen RP398T posiada zdecydowanie lepsze właściwości sensoryczne – tłumaczą przedstawiciele producenta. - Drugi z nowych typów, Moplen RP2802, to gatunek o kontrolowanej reologii, który stanowi wzorzec osiągnięć dla kopolimeru randomicznego w zastosowaniach wytwarzanych metodą wtrysku, łącząc bardzo wysoką płynność polimeru w stanie stopionym z doskonałą przezroczystością. Typowe zastosowania dla gatunku Moplen RP2802 to cienkościenne pojemniki o dużej pojemności, które są stosowane w gospodarstwach domowych oraz pojemniki o wyjątkowych właściwościach estetycznych i dobrych osiągach mechanicznych – wyjaśniają przedstawiciele Basell Orlen Polyolefins

Testy wstępne przeprowadzone przez polskich przetwórców potwierdziły, że wysoka płynność w połączeniu ze środkiem klaryfikującym umożliwia, w przypadku gatunku Moplen RP2802, poprawę warunków przetwórstwa i redukcję czasu cyklu w szybkim wtrysku, co z kolei przyczynia się do podwyższenia produktywności. Testy te potwierdziły również, że niska lepkość stopu w przypadku RP2802 w pełni umożliwia wypełnienie formy w bardzo krótkim czasie, ze względu na szybkie uplastycznienie materiału oraz jego krystalizację przy stosunkowo krótkim czasie chłodzenia.

Wyświetlono: 3802

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej