Nowości - Tworzywa sztuczne ze świata

Nowe środki opóźniające palenie

04.07.2016

Jednostka Rhein Chemie Additives (ADD) koncernu Lanxess opracowała dodatki o nazwie Levagard TP LXS 51114 i Disflamoll 51092. Są to specjalistyczne środki opóźniające palenie.

Wprowadzone na rynek rozwiązania są efektem prac nad stworzeniem bezhalogenowych produktów fosforowych opóźniających palenie. Popyt na nie jest powiązany przede wszystkim ze standardami bezpieczeństwa pożarowego w budownictwie, branży motoryzacyjnej i przemyśle elektronicznym.

Levagard TP LXS 51114 charakteryzuje się niskimi emisjami substancji kondensujących i słabym paleniem. Nadaje się do elastycznych pianek poliuretanowych na bazie polieteru i poliestru. Pianki poliuretanowe zawierające nowy produkt są w stanie spełnić restrykcyjne wymogi normy VDA 278 dotyczącej specyfikacji materiałów niemetalowych w pojazdach w odniesieniu do emisji substancji lotnych (VOC) i kondensujących (FOG). Produkt można stosować w branży motoryzacyjnej, gdyż nie zawiera surowców ani zanieczyszczeń wymienionych na liście GADSL (Global Automotive Declarable Substance List). Dzięki temu niskoemisyjne dodatki mogą odgrywać ważną rolę w osiąganiu wysokich standardów, jeżeli chodzi np. o wnętrza pojazdów.

Za sprawą Levagard TP LXS 51114 koncern Lanxess nie tylko wpisuje się w trend stosowania niskoemisyjnych produktów bezhalogenowych, ale również w ruch na rzecz wykorzystania biopolimerów do zaawansowanych technologicznie zastosowań, takich jak części i obudowy elementów elektronicznych. Wyroby te muszą zawierać odpowiednie dodatki. Levagard TP LXS 51114 może być stosowany jako opóźniający palenie plastyfikator do pochodnych celulozy, zwłaszcza trójoctanu celulozy (CTA). W tym obszarze innowacyjny dodatek jest wykorzystywany na przykład przy produkcji ekranów komputerów przenośnych, ekranów ciekłokrystalicznych i obudów elementów elektronicznych, w przypadku których konieczne jest uzyskanie klasy palności UL 94 V.0.

Disflamoll 51092 to z kolei bezhalogenowy ester fosforanowy. Produkt łączy w sobie właściwości plastyfikatora i środka opóźniającego palenie, ma słabo wyczuwalny zapach i dzięki temu może być wykorzystywany w produkcji wielu tworzyw sztucznych (takich jak plastyfikowany polichlorek winylu, elastyczne pianki poliuretanowe, termoplastyczny poliuretan, mieszanki poliwęglanu i kopolimeru akrylonitrylo-butadieno-styrenowego oraz kauczuku NBR i polichlorku winylu). Zastosowania obejmują powlekane włókna tekstylne, brezent, kable, obudowy elementów elektrycznych i elektronicznych, meble, wnętrza pojazdów i izolowane cieplnie przewody.

Wyświetlono: 2011

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej