Artykuły - Przemysł chemiczny

Nowe spektrofotometry Konica Minolta

18.03.2020
Autor: ARTYKUŁ PROMOCYJNY
Nowe spektrofotometry Konica Minolta

Konica Minolta na początku 2019 roku wprowadziła do swojej oferty urządzenia: CM-25d, CM-26d i CM-26dG. Czym charakteryzują się nowe rozwiązania oprócz tego, że wyglądają niemal idealnie?

Oczywiście konstrukcja i układ pomiarowy nie zmieniły się – jest to dobrze znane rozwiązanie w geometrii d/8. Nowością jest połyskomierz, który mierzy pod kątem 60° w topowym modelu CM-26dG. Wcześniejsze rozwiązania CM-2500d i CM-2600d, które poprzedzały obecnie wprowadzone, były sprawdzonymi konstrukcjami stosowanymi od ponad 20 lat.

Czym charakteryzują się nowe spektrofotometry Konica Minolta?

Zacznijmy od podstawowego modelu. Jest nim CM-25d. Posiada wyłącznie jedną przysłonę pomiarową, z jednym polem pomiarowym o średnicy 8 mm. Jego zakres pomiarowy wynosi od 400 nm do 700 nm.

Kolejnym stopniem zaawansowania jest model CM-26d, który posiada rozszerzony zakres pomiarowy. Ten typ ma dwa pola pomiarowe: o średnicy 3 mm oraz 8 mm i odpowiednie do nich przysłony.

Najwyższe zaawansowanie prezentuje model CM-26dG, który ma funkcjonalność CM-26d, a dodatkowo wyposażony jest w połyskomierz o kącie pomiaru 60°. Wyświetlacz we wszystkich trzech modelach jest tak skonstruowany, że pomieści jednocześnie wyświetlane wartości koloru, połysku i ich różnice względem wzorca w obu iluminantach. Oświetlenie można ustawić na 13 sposobów, w których to zawiera się możliwość wprowadzenia indywidualnego spektrum źródła.

Po bliższym zapoznaniu się ze spektrofotometrem CM-26dG można dojść do wniosku, że jest zupełną nowością. Zaczynając od zewnętrznych cech: nowe materiały, kolorowy wyświetlacz, menu rozszerzone o nowe języki. Obecnie można obsługiwać spektrofotometr dodatkowo w języku polskim, rosyjskim i tureckim. W dobie, kiedy globalne gospodarki są coraz bardziej otwarte, jest to istotny element podnoszący wartość urządzenia w dziedzinie komunikacji. Nie ma co ukrywać, że funkcjonalność wyświetlacza została mocno usprawniona. Tak naprawdę to zarządzanie pomiarami można wykonywać z poziomu samego spektrofotometru, przede wszystkim poprzez znaczne zwiększenie pamięci urządzenia. Spektrofotometr automatycznie zapamiętuje do 5000 pomiarów. Można wprowadzić do niego nazwę próbki i wzorca. Wspomniane zarządzanie to możliwość takich działań, jak zamiana próbki na wzorzec, możliwość zmiany wzorca dla konkretnej próbki. Można również zmienić pozycję próbki, czy wzorca w liście. Ponadto układ wyświetlacza można tak spersonalizować, żeby wartości pomiarów były tak ustawione, jak tego sobie życzy klient. Są to funkcje ważne dla użytkowników. Dlatego urządzenia powinny być przyjemne w pracy, łatwe i intuicyjne.

Wyświetlono: 454

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej