Nowości - Przemysł gumowy ze świata

Nowe rozwiązania dla przemysłu oponiarskiego

27.02.2018
Nowe rozwiązania dla przemysłu oponiarskiego

Koncern Lanxess przedstawił nowe rozwiązania dla przemysłu oponiarskiego. Chodzi o innowacyjne wysokowydajne dodatki do kauczuków; „czyste” rozwiązania antyadhezyjne w produkcji opon oraz różnorodne możliwości wzmacniania samochodowego ogumienia.

Nowości Lanxessa obejmują środki antyadhezyjne Rhenodiv; farby do znakowania opon Rhenomark; membrany wulkanizacyjne Rhenoshape; przedmieszki z włóknami aramidowymi Rhenogran oraz inne dodatki chemiczne.

– Przemysł oponiarski pozostaje jednym z naszych najważniejszych rynków. W ramach naszej linii Rubber Additives istotny wkład w osiągane przez nas wyniki biznesowe mają dodatki do związków kauczukowych, środki antyadhezyjne i membrany do pras wulkanizacyjnych. Membrany z trwałą powłoką ułatwiają pracę producentów samochodów sprawiając, że proces produkcji jest dużo bardziej wydajny dzięki wyeliminowaniu potrzeby ciągłego spryskiwania membrany środkiem antyadhezyjnym – powiedział dr Dietmar Hoff, dyrektor działu Marketing Tire Products w jednostce Rhein Chemie koncernu Lanxess.

Jak dodał możliwa jest czystsza produkcja opon dzięki pozbawionym silikonu, zmywalnym i trwałym środkom antyadhezyjnymW tym celu jednostka Rhein Chemie zapewnia producentom opon innowacyjne rozwiązania do produkcji wysokiej jakości opon. W produkcji opon samouszczelniających się lub opon o obniżonym poziomie hałasu konieczne jest, aby środki antyadhezyjne nałożone na preformę lub na nią przeniesione zostały całkowicie usunięte po procesie wulkanizacji. Ma to kluczowe znaczenie dla zagwarantowania, że nałożone potem polimery i pianki będą dobrze przylegać. Dlatego też Rhein Chemie oferuje różnorodne rozwiązania w tym zakresie.

Oprócz tradycyjnych zawierających silikon produktów, takich jak Rhenodiv BP-286 i Rhenodiv BP 2864, które po wulkanizacji usuwa się z opon za pomocą systemów czyszczenia mechanicznego lub technologii laserowej, aktualnie dostępne są już nowe, całkowicie pozbawione silikonu produkty: Rhenodiv BP-166 i Rhenodiv BP-9500, które zmywa się jeszcze łatwiej dzięki nowemu, rozpuszczalnemu w wodzie środkowi antyadhezyjnemu. Te produkty spełniają również coraz bardziej restrykcyjne wymogi producentów samochodów, którzy dążą do całkowitego wyeliminowania silikonów z procesu produkcji opon.

Membrany Rhenoshape z trwałą powłoką antyadhezyjną umożliwiają producentom wulkanizację opon bez stosowania dodatkowych środków antyadhezyjnych, co eliminuje potrzebę czyszczenia opon po wulkanizacji. Ponieważ proces spryskiwania preform do opon nie jest już konieczny, nie ma ryzyka pojawienia się zanieczyszczeń – ani na powierzchniach opony o krytycznym znaczeniu, ani w miejscu pracy. Dzięki tej technologii korzystanie z silikonów w procesie produkcji opon przestaje być konieczne.

Ponadto za sprawą swojego szerokiego portfolio ditiofosforanów, specjalnych przyspieszaczy wulkanizacji (akceleratorów) i przedmieszek z włóknami Rhein Chemie oferuje rozwiązania z zakresu niezawierających nitrozaminy mieszanek do wysoko wzmocnionych opon.

Ditiofosforany Rhein Chemie (w tym Rhenogran TP-50 i Rhenogran SDT-50) to bezazotowe przyspieszacze, które mogą zastąpić powszechnie stosowane sulfenamidy, tiuram i przyspieszacze karbaminianowe. Przewagą nowych produktów jest to, iż tworzą przede wszystkim wiązania krzyżowe jedno- i dwusiarczkowe, które są bardziej stabilne termicznie i mniej podatne na odwrócenie. W przypadku stosowania ditiofosforanów w połączeniu z przyspieszaczami sulfenamidowymi dochodzi do synergii w sieciowaniu, co poprawia wydajność procesu.

W ocenie przedstawicieli Lanxessa, przy skrajnych obciążeniach mechanicznych, dynamicznych i termicznych przedmieszki z włókien aramidowych, znajdujące się w produktach z serii Rhenogran P91-40, zapewniają bardzo duże wzmocnienie elementów opon. Rhenogran P91-40 pomaga rozprowadzić bardzo odporną i lekką masę z krótkich włókien aramidowych równomiernie w mieszance kauczukowej. Produkt Rhenogran P91-40 można stosować do typowych gatunków polimerów, w tym kauczuku naturalnego, izoprenowego (IR), butadienowego (BR), styrenowo-butadienowego (SBR), a także do innych gatunków kauczuków, takich jak kauczuk etylenowo-propylenowy (EPDM), chloroprenowy (CR) i akrylonitrylo-butadienowy (NBR).

Kolejnym ważnym czynnikiem bezpieczeństwa oprócz właściwości takich, jak opory toczenia, odporność na ścieranie i poziom hałasu jest przyczepność opon na mokrej nawierzchni. W połączeniu z technologią opon ekologicznych dodanie Vulkanol TOF do wypełnionej krzemionką mieszanki przeznaczonej do produkcji bieżnika opony może – zdaniem przedstawicieli Lanxessa - znacznie poprawić przyczepność na mokrej nawierzchni.

Wyświetlono: 10518

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej