Wiadomości - Chemia budowlana z kraju

Nowe laboratorium Selena Labs

02.04.2019
Nowe laboratorium Selena Labs

Grupa Selena uruchomiła w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku nowe centrum badawczo-rozwojowe. Inwestycja o wartości niemal 8 mln zł i powierzchni użytkowej ponad 4000 m2 znacząco zwiększy możliwości firmy w zakresie opracowywania i wdrażania na światowe rynki rozwiązań chemii budowlanej o unikatowych parametrach.

Laboratorium wchodzące w skład jednostki Selena Labs koordynuje działania R&D z Polski, Włoch, Hiszpanii, Turcji oraz Chin.

- Siłą Seleny są ciągłe poszukiwania nowych, wysokiej jakości rozwiązań, zmieniających podejście do budownictwa w oparciu o kreatywność naszych pracowników. Dzisiaj mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją na rynku niż kilkanaście lat temu. Zauważamy znaczny wzrost poziomu wiedzy i umiejętności pracowników budowlanych oraz większą świadomość stosowanych technologii aplikacyjnych. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie otoczenia, w którym działamy oraz bezpośrednia współpraca z budowniczymi, światem nauki, m.in. Politechniką Wrocławską, jak również dostawcami, którzy tworzą nowe surowce. Dział R&D jest pomysłodawcą, wykonawcą i gwarantem tego, że produkty Seleny tworzą nową wartość dla użytkowników, np. rozwiązania na bazie polimerów hybrydowych. Jest  to szczególnie ważne w dobie zmieniających się uwarunkowań klimatycznych i braków kadrowych u wykonawców – mówi Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM.

Spółka otrzymała dofinansowanie na wyposażenie laboratorium w wysokości około 800 tys. zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Poddziałanie 4.5.2. Selena Labs uczestniczy również w projektach w ramach programu Horyzont 2020 i jest pierwszą polską firmą będącą liderem projektu prowadzonego w ramach międzynarodowego konsorcjum. Centrum otrzymało grant na opracowanie i wdrożenie systemu pian oraz pianoklejów poliuretanowych o wysokich właściwościach izolacyjnych – w ramach projektu EENSULATE. Jest to część największego w historii UE programu finansowania badań naukowych i innowacji – Horyzont 2020 , którego budżet to blisko 80 mld euro. Oprócz projektu EENSULATE, Selena Labs uczestniczy w ramach programu Horyzont 2020 także w projekcie BioMotive, który ma na celu przygotowanie gruntu pod produkcję oraz sprzedaż komponentów opartych na surowcach bioodtwarzalnych, pochodzących z roślin.

- Wychodzimy z założenia, że R&D powinno łączyć trzy aspekty działalności: śledzenie najnowszych rozwiązań naukowych, współpracę i obserwację potrzeb użytkownika, co jest kluczowe dla sformułowania właściwego produktu. Powinno też posiadać zdolność analizy i zarządzania wiedzą, aby ją właściwie wykorzystać w ramach jednego produktu. Otwarcie nowego laboratorium jest dla nas i lokalnej społeczności ważnym przedsięwzięciem. Wnosimy do regionu nowoczesne rozwiązania technologiczne, innowacyjność, nową kulturę pracy, a zarazem dajemy szansę na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tej jednostce badawczej utalentowani naukowcy z Dolnego Śląska będą mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności w światowej klasy placówce i to oni będą wpływać na postęp technologiczny w regionie – dodaje Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM.

 - Naszym zadaniem jest tworzenie innowacji, przez którą rozumiemy dodatkową wartość, jaką otrzymuje użytkownik stosujący nasze produkty na budowie, np. bezpieczeństwo i szybkość realizacji zadania przy zachowaniu najwyższej jakości. Dzięki wykorzystaniu technologii możemy rozwiązywać problemy i przeszkody, które napotyka nasz budowniczy. Na przykład nowy klej na bazie technologii hybrydowej jest osiem razy szybszy od zwykłych klejów montażowych. Innowacyjność napędza cały świat i nie ma bez niej postępu, ale ma ona służyć ludziom. Dodatkowo, w Selana Labs wdrożyliśmy nowy model opracowywania innowacji. Stosujemy metodologię pozwalającą na skrócenie czasu pracy nad produktem z dwóch lat do sześciu miesięcy. Skutkuje to szybszym dostarczaniem produktów na rynek oraz ich skuteczną komercjalizacją. Jest to niezwykle istotne. Obecnie okres życia produktu jest bardzo krótki i wynosi około dwóch lat. Dzięki szybszej drodze otrzymywania nowoczesnych rozwiązań produktowych odpowiadamy na aktualne potrzeby i skutecznie konkurujemy na arenie międzynarodowej – mówi Wojciech Komala, prezes Selena Labs.

Obecnie na terenie województwa dolnośląskiego znajdują się trzy zakłady produkcyjne oraz centrala firmy Selena. Spółka posiada też zakłady w Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Laboratorium Selena Labs – jako niezbędny element innowacyjnej firmy – uzupełnia ciąg naukowo-produkcyjny spółki i wpisuje się w strategię międzynarodowej ekspansji dzięki przewadze produktowej. W laboratorium Selena Labs w Dzierżoniowie zatrudnionych jest 50 chemików.

Wyświetlono: 1238

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej