Nowości - Tworzywa sztuczne z kraju

Nowe gatunki polipropylenu do zastosowań na włókna ze stopu i do mieszanin

18.04.2014

Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż wprowadza do swojej ofery kierowanej na polski rynek dwa nowe gatunki tworzyw wytwarzane z użyciem najnowszej generacji katalizatora metaloorganicznego Avant ZN, który nie zawiera ftalanów.

Nowości w ofercie BOPS to polipropyleny o nazwie Moplen HP2674 i Moplen HP2774. Powstają w europejskich zakładach LyondellBasell i charakteryzują się wysoką płynnością, dzięki czemu z powodzeniem mogą być używane przez przetwórców poliolefin do sporządzania mieszanin, a także do produkcji szerokiego zakresu włókien metodą przędzenia ze stopu.

Jak przekonują przedstawiciele płockiej firmy, obydwa gatunki wyznaczają nowe standardy w odniesieniu do przetwarzalności i wytrzymałości mechanicznej. Okazało się, że bardzo wąski rozkład masy cząsteczkowej (MWD) obydwu produktów pozwala na wytwarzanie włókien ciągłych o średnicy mniejszej o ok. 20% w porównaniu do gatunków tradycyjnych. Możliwość wytwarzania cieńszych włókien o lepszej wytrzymałości pozwala na przekroczenie bariery właściwości mechanicznych, a dodatkowo włókna są bardziej miękkie w dotyku. Stanowi to wartość dodaną w przypadku zastosowań na produkty sanitarne. Wykorzystanie katalizatora najnowszej generacji, który nie zawiera ftalanów otwiera drzwi do szerokiego zakresu zastosowań wymagających gatunków polipropylenu o najwyższej czystości.

Wysokie temperatury przetwórstwa ograniczają użycie wielu rodzajów masterbaczy, ponieważ w połączeniu z konwencjonalnymi tworzywami stosowanymi w produkcji włókien ze stopu istnieje niebezpieczeństwo degradacji termicznej wielu składników. W szczególności dotyczy to stosowania pigmentów organicznych używanych jako środki barwiące. Dzięki użyciu dwóch nowych gatunków istnieje możliwość użycia niższych temperatur przetwórstwa, co z kolei pozwala teraz na użycie znacznie szerszego zakresu masterbaczy, w tym także pigmentów organicznych, a przy okazji zapewnia lepszą dyspersję.

Wyświetlono: 2674

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej