Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Nowa technologia zwiększająca biodostępność substancji czynnych

17.09.2015

Firma BASF opracowała nową technologię zwiększającą biodostępność substancji czynnych. To ponaddźwiękowa technologia suszenia rozpyłowego, która daje stabilne i rozpuszczalne nanocząstki amorficzne.

We współpracy z naukowcami takich uczelni, jak Harvard, EPFL (Szwajcaria) oraz Yale, BASF opracował nową technologię służącą wytwarzaniu nanocząstek amorficznych o zwiększonej rozpuszczalności. Dzięki temu np. leki o takich właściwościach są lepiej przyswajane przez ludzki organizm. Cząsteczki leków bez zastosowania omawianej metody układają się natomiast w trudne do rozpuszczenia kryształy. W wielu przypadkach ze względu na słabą rozpuszczalność rezygnowano z dalszych prac nad innowacyjnymi lekami. Teraz ma się to zmienić.

Grupa badaczy stworzyła rozpylacz mikroprzepływowy wytwarzający bardzo małe nanocząsteczki leków. Leki są najpierw rozpuszczane w rozpuszczalniku, a następnie wystawiane na działanie strumienia powietrza o prędkości 600 m/s, czyli prawie dwukrotnie większej od prędkości dźwięku.

- Przepływ powietrza o dużej prędkości umożliwia szybkie odparowanie rozpuszczalnika, dzięki czemu cząsteczki nie układają się w kryształy, gdyż nie mają na to wystarczająco dużo czasu. Z tego powodu cząsteczki układają się losowo w struktury amorficzne i w takiej formie dziesięć razy łatwiej ulegają rozpuszczeniu - tłumaczy Christian Holtze, kierownik ds. badań w firmie BASF.

Nową technologię można wykorzystywać zarówno do substancji organicznych, jak i nieorganicznych, w efekcie czego zyskuje ona liczne potencjalne zastosowania. Zwiększona rozpuszczalność przekłada się na wyższą przyswajalność substancji czynnych. Jest to szczególnie istotne dla przemysłu farmaceutycznego, spożywczego oraz przemysłu ochrony roślin. Nowy system daje wyjątkowo dobrą kontrolę nad składem, strukturą i wymiarami cząstek, co pozwala na tworzenie nowych materiałów.

Wyświetlono: 2043

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej