Nowości - Chemia budowlana ze świata

Nowa generacja czerwonych pigmentów z tlenku żelaza

08.11.2017

Lanxess wprowadza na rynek nową generację czerwonych pigmentów z tlenku żelaza. Produkty powstają w Chinach.

W segmencie odcieni pigmentów czerwonych koncern Lanxess oferuje nowe pigmenty Bayferrox 520, Bayferrox 5272, Bayferrox 525 i Bayferrox 530. Nowe gatunki pigmentów Bayferrox 510, Bayferrox TP 5278 i Bayferrox TP 5279 zaspokajają natomiast zapotrzebowanie na czerwone pigmenty o bardziej żółtawych odcieniach.

- Ta nowa generacja pigmentów z tlenku żelaza jest idealnym uzupełnieniem doskonale sprzedającej się serii, którą w swoim zakładzie w Krefeld-Uerdingen koncern Lanxess produkuje z zastosowaniem procesu Lauxa od ponad 90 lat. Wszystkie nowe czerwone pigmenty spełniają wysokie wymogi jakościowe sektora farb i lakierów, a także charakteryzują się wysoką chromatycznością i mocą barwienia – podkreśla Stephan Spiegelhauer, szef IPG’s Paints & Coatings Competence Center w koncernie Lanxess.

Wszystkie nowe gatunki pigmentów Bayferrox są produkowane w zakładzie zlokalizowanym w chińskim mieście Ningbo. Zaawansowany technologicznie zakład produkujący syntetyczne pigmenty z tlenku żelaza stosuje opatentowaną technologię, którą nazwano „procesem Ningbo”. Ta wyjątkowo zrównoważona metoda produkcji spełnia najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe i umożliwia produkcję całego spektrum kolorów pigmentów z tlenku żelaza w środkowych i żółtawych odcieniach koloru czerwonego.

- Szeroko zakrojone badania potwierdzają, że nowe czerwone pigmenty spełniają wysokie standardy, którymi charakteryzuje się marka Bayferrox. Skuteczny proces mielenia ogranicza liczbę grubszych ziaren i grudek. Nowe gatunki są łatwo dyspergowalne, nawet przy niskich siłach ścinających. W większości przypadków proces dyspersji na bazie rozpuszczalnika jest do tego celu wystarczający. Przy wyższych nakładach energii systemy powłok zawierające te gatunki pigmentów są odporne na częste w innych warunkach problemy z przenikaniem kolorów. Kolejną zaletą nowych pigmentów jest to, że można je wykorzystywać, gdy potrzebne jest wysokie stężenie pigmentu, co sprawia, że doskonale nadają się do skoncentrowanych past koloryzujących. Ponadto substancje powierzchniowo czynne, takie jak dodatki zwilżające i dyspergujące mogą zostać szybko i łatwo zaabsorbowane przez powierzchnię pigmentu. Wspiera to optymalną i długoterminową stabilność systemu pokryć, ponieważ znacznie zmniejsza tendencję do sedymentacji. Dobre i jednolite rozprowadzenie pigmentów w farbie czy lakierze w połączeniu z odpowiednim spoiwem zapewnia długotrwały połysk i niski poziom zamglenia. Ponadto pigmenty doskonale łączą się zarówno z płynnymi polepszaczami konsystencji, jak i składnikami stałymi takimi jak białe pigmenty i wypełniacze. Czerwone pigmenty charakteryzują się również wysoką lepkością i płynnością. Dlatego powłoki zawierające nowe czerwone pigmenty marki Bayferrox zazwyczaj wykazują się ograniczonymi właściwościami pseudoplastycznymi, nawet przy wysokich stężeniach. Innymi słowy, lepkość spada jedynie nieznacznie wraz ze wzrostem siły ścinającej, dzięki czemu wysoko skoncentrowane produkty końcowe nadal mogą być pompowane. Takie właściwości idealnie sprawdzają się w przypadku większości farb i lakierów. Ponadto proces Ningbo znacznie ogranicza resztkową zawartość w pigmencie rozpuszczalnych w wodzie soli, co sprawia, że nowe produkty są odpowiednie do stosowania w powłokach antykorozyjnych – informują przedstawiciele niemieckiego Lanxessa.

Lanxess zapewnia także, iż będzie kontynuował inwestycje w rozwój innowacyjnych czerwonych pigmentów, a celem tego ma być stopniowe poszerzanie palety odcieni przy jednoczesnym zapewnieniu coraz lepszych właściwości.

– Nie wyczerpaliśmy jeszcze całego potencjału pigmentów z tlenków żelaza pod kątem odcieni. Na przykład dzięki dokładnemu dostrojeniu parametrów procesu produkcji możemy zwiększyć chromatyczność pigmentów, na którą wpływają takie czynniki jak wielkość i kształt cząsteczek, ich zróżnicowanie i domieszki. Kolejnym istotnym aspektem pozwalającym na poprawę właściwości barwienia jest dogłębne zrozumienie, w jaki sposób parametry poszczególnych pigmentów wpływają na ich interakcję ze światłem widzialnym. Wyższej jakości kolory uzyskuje się dzięki zrównoważeniu właściwości poszczególnych pigmentów w procesie syntezy i przetwarzania. Jesteśmy przekonani, że dzięki wynikom naszych badań eksperymentalnych i obliczeniom teoretycznym w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie poszerzyć aktualną paletę odcieni czerwonych pigmentów z tlenku żelaza – przyznaje Christine Kathrein, chemik i menadżer ds. Rozwoju Produktów w dziale Rozwoju Produktów i Biznesu IPG.

Wyświetlono: 3710

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej