Nowości - Przemysł chemiczny ze świata

Novozymes: nowe enzymy ułatwiają produkcję etanolu z trzciny cukrowej

24.11.2016
Novozymes: nowe enzymy ułatwiają produkcję etanolu z trzciny cukrowej

Duński koncern biotechnologiczny Novozymes opracował nowy typ enzymu proteolitycznego, czyli proteazy należącej do najbardziej rozpowszechnionych grup enzymów.

Nowa klasa enzymów proteolitycznych o nazwie handlowej Fermax zapobiegać ma rozwojowi piany podczas procesu fermentacji prowadzącej do powstania etanolu z trzciny cukrowej. Jednocześnie zapewniać ma lepszą kontrolę procesu i eliminację używanych w nim związków chemicznych. Dla średniej wielkości fabryk zestaw takich właściwości oznaczać może, wedle zapewnień płynących ze strony Novozymes, obniżkę kosztów produkcji etanolu o 20% w porównaniu z wykorzystywaniem procesów, które wymagają zastosowania tzw. żrących chemikaliów.

- Jest to pierwsze biologiczne, a nie chemiczne rozwiązanie, które zapobiega rozwojowi piany podczas procesu fermentacji, mając tym samym zasadnicze znaczenie dla producentów. Sięgając po nasze enzymy z serii Fermax producenci etanolu z trzciny cukrowej mogą używać zrównoważonej technologii enzymów do obniżki kosztów własnej produkcji, zmniejszyć użycie silnych związków chemicznych, a jednocześnie doprowadzić do wzrostu ilości wytworzonego etanolu – tłumaczy Daniel Cardinali z koncernu Novozymes.

Tworzenie się piany podczas fermentacji alkoholowej jest naturalnym procesem. W trakcie takiej fermentacji, pod wpływem enzymów wytwarzanych przez drożdże, powstaje etanol i dwutlenek węgla. To dwutlenek węgla tworzy pianę, co może prowadzić do przepełnienia zbiornika fermentacyjnego i strat w produkcji. Nadmierne pienienie wymusza również na producentach etanolu wydłużenie czasu fermentacji i oznacza mniejszą produkcję etanolu. Dotychczas producenci etanolu używali zazwyczaj połączonych produktów: środków przeciwpieniących i dyspergujących związków chemicznych w celu zmniejszenia tworzenia się pianki, ale działanie tego rodzaju mieszanek było uzależnione od warunków procesu i użytych substratów. Enzymy Fermax zagwarantować mają przewidywalność i spójność procesu fermentacji oraz jego stabilizację.
    
W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów przeciwpieniących enzymy opracowane przez Novozymes nie tyle usuwają piankę, co zapobiegają tworzeniu się jej w nadmiarze. Zmieniają ponadto strukturę piany poprzez rozbicie białek stabilizujących, aby była ona lżejsza i mniej gęsta. Umożliwia to lepszą kontrolę fermentacji oraz pozwala producentom działać bardziej efektywnie.

Wyświetlono: 1944

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej