Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Nitro-Chem chce zwiększyć eksport

20.01.2020

Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy planują w 2020 r. ekspansję geograficzną na nowe rynki zbytu. Jednocześnie firma uznała, że 2019 r. był dla jej rozwoju przełomowy. 

Podając najważniejsze plany na rozpoczęty rok, władze Nitro-Chemu stwierdziły, iż chcą pojawić się z produktami na bardzo odległych rynkach, takich jak np. RPA, Tajwan oraz Arabia Saudyjska. Spółka liczy także na zwiększenie dostaw amunicji dla polskiej armii, w tym pocisków do samobieżnego działa polowego. Chce jednocześnie utrzymać wysoki poziom wydatków na modernizację i unowocześnienie zaplecza technologicznego oraz infrastrukturalnego.

Specjalizacja spółki obejmuje produkcję materiałów wybuchowych kruszących i ich kompozycji oraz produktów chemicznych przeznaczonych dla przemysłu zbrojeniowego i chemicznego; a także wytwarzanie amunicji dla odbiorców wojskowych oraz cywilnych środków strzałowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw z sektora górnictwa skalnego, geofizyki i prac drogowych. Całości dopełnia produkcja folii z tworzyw sztucznych dla branży opakowań. 

Od 2015 r. ponad 80% produkcji zakładu kierowana jest na eksport, więc nie dziwi, że właśnie plany eksportowe uważane są za podstawowe, gdy mowa o przyszłym rozwoju. W tym kontekście jednym z najważniejszych wydarzeń dla Nitro-Chemu było w ostatnich miesiącach potwierdzenie przez armię Stanów Zjednoczonych przyszłej współpracy i podpisanie kontraktu na dalsze zamówienia.

Innym istotnym wydarzeniem w 2019 r. dla rozwoju Nitro-Chemu było uruchomienie linii produkcyjnej pocisków MK 82 stosowanych przez myśliwce F16. Do polskiej armii trafiło już 200 tego typu bomb. Pociski MK82 wykorzystywane są przez niemal wszystkie wojska państw należących do NATO, zatem w tym obszarze spółka także liczy na możliwość eksportu bomb na rynki zagraniczne.

Sukces przyniosły ponadto prace badawcze nad pierwszym polskim małowrażliwym materiałem K-43. Pocisk wypełniony środkiem minimalizuje ryzyko niezamierzonej detonacji.

- Rok 2019 był rekordowy pod względem wydatków na modernizację przedsiębiorstwa. Remonty i rozbudowa kosztowały nas ponad 30 mln zł. Powstały m.in. dodatkowe stacje węglowe, które eliminują substancje organiczne ze ścieków produkcyjnych przekazywanych do oczyszczalni - powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu Zakładów Chemicznych Nitro-Chem.

Tagi


Nitro-Chem
Wyświetlono: 272

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej