Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Niewielki wzrost produkcji PTA w Europie

02.08.2018

Na trzecim miejscu skończył ubiegły rok PKN Orlen w zestawieniu największych europejskich producentów PTA.

Oczyszczony kwas tereftalowy (PTA) stosowany jest głównie jako surowiec do produkcji tworzywa PET (ok. 87% europejskiej produkcji idzie właśnie na ten cel), włókien poliestrowych oraz włókien poliamidowych o dużej wytrzymałości na zrywanie. Na rynku europejskim działa siedmiu producentów PTA. W 2017 r. produkcja PTA na naszym kontynencie wyniosła około 2,66 mln ton. Względem roku wcześniejszego był to wzrost, gdyż w 2016 r. produkcja PTA wyniosła 2,53 mln ton.

Największy producent PTA w Europie to koncern BP Chembel, z aktywami zlokalizowanymi w Belgii. Jego nominalne moce wytwórcze sięgają 1,4 mln ton rocznie. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje portugalska firma Artlant ze zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 750 tys. ton rocznie. Jednak z uwagi na długotrwałe wyłączenie instalacji produkcyjnych od trzeciego kwartału 2014 r. wielkość produkcji w Portugalii jest sukcesywnie ograniczona. Z kolei PKN Orlen, jako jedyny w Europie, posiada instalacje produkcyjne w pełni zintegrowane z produkcją paraksylenu i dysponuje mocami produkcyjnymi na poziomie 690 tys. ton.

W ubiegłym roku wykorzystanie instalacji PTA w płockim koncernie sięgnęło 78% i było pod tym względem znacznie wyższe niż w roku wcześniejszym, gdy to było na poziomie 47%. Firma sprzedała 523 tys. ton PTA za kwotę 1,399 mld zł. W roku 2016, pomimo mniejszego wykorzystania mocy wytwórczych, sprzedała 605 tys. ton surowca za kwotę 1,571 mld zł.

Europa Środkowo-Wschodnia jest jednym z najszybciej rosnących rynków pod względem popytu na PTA.

Wyświetlono: 259

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej