Artykuły - Przemysł detergentowy

Niesłabnąca popularność odświeżaczy powietrza

10.01.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Niesłabnąca popularność odświeżaczy powietrza

Światowa branża odświeżaczy zdominowana jest przez dużych globalnych graczy, wywodzących się głównie z rynku amerykańskiego i europejskiego. Jej ścisłą czołówkę tworzą tak powszechnie znani gracze, jak Procter&Gamble, Reckitt Benckiser, Henkel, SC Johnson czy Dwight&Church.

Kluczowe przewagi konkurencyjne – jakość i innowacyjność

Odświeżacze powietrza tworzą stale rozbudowującą się kategorię produktową, na którą składają się coraz bardziej wyrafinowane towary. O sukcesie na wspomnianym rynku w rosnącym stopniu decydują jakość (zwłaszcza długotrwałe utrzymywanie się przyjemnego zapachu) oraz innowacyjność. Ta ostatnia przejawia się w wielu aspektach. Przede wszystkim producenci prześcigają się pod względem wprowadzanych na rynek rodzajów zapachów. Drugim polem, na którym konkurują ze sobą producenci odświeżaczy i w którym co jakiś czas pojawiają się kolejne nowości, jest ich forma/konsystencja. Różnorodność oferowanych wyrobów znacząco zwiększyła się na przestrzeni ostatnich lat. Obok tradycyjnych preparatów w sprayu czy aerozolu, na popularności szczególnie szybko zyskują produkty w formie płynnej, w postaci żeli czy też świeczek zapachowych. Ważną kategorię stanowią ponadto odświeżacze elektryczne i produkty specjalistyczne, takie jak odświeżacze samochodowe. Oprócz tego firmy stale udoskonalają technologie produkcji wyrobów. Na rynku pojawia się coraz więcej produktów niezawierających lotnych związków organicznych. Poza tym rośnie liczba odświeżaczy powietrza opartych na naturalnych olejkach eterycznych (w różnych odmianach: kwiatowych, ziołowych, owocowych), które są nie tylko bezpieczne dla ludzkiego zdrowia, ale też potrafią mieć na nie pozytywny wpływ. Przez innowacyjność w omawianym segmencie rynku można rozumieć wreszcie szczególną dbałość o walory estetyczne opakowań. Użytkownikom odświeżaczy powietrza coraz bardziej zależy bowiem nie tylko na właściwościach zapachowych, ale też na dekoracyjnym zastosowaniu tych preparatów.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 4/2018 KWARTALNIKA "CHEMIA I BIZNES. RYNEK KOSMETYCZNY I CHEMII GOSPODARCZEJ". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 1380

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej