Artykuły - Przemysł detergentowy

Niesłabnąca popularność odświeżaczy powietrza

10.01.2019
Autor: Krzysztof Mrówczyński
Niesłabnąca popularność odświeżaczy powietrza

Odświeżacze powietrza na dobre zadomowiły się w polskich czterech ścianach. Od kilku lat przynależą do najszybciej rosnących kategorii produktowych rynku chemii gospodarczej.

Dynamiczny rozwój rynku w kraju i na świecie

Rynek odświeżaczy powietrza to nie tyle jeden z największych, co najszybciej rozwijających się segmentów polskiego rynku chemii gospodarczej. Ich krajowa sprzedaż wynosi obecnie niecałe 500 mln zł, a w pięciu poprzednich latach zwiększała się w tempie ok. 5% średniorocznie. O tym, że różnego rodzaju preparaty zapachowe znajdują coraz większe zastosowanie w rosnącej liczbie obszarów świadczy zaś najlepiej fakt, iż dynamika ta nie słabnie, a wręcz w ostatnich latach przyspiesza. Wg Euromonitor International, w ubiegłym roku odnotowała ona bardzo silny, jak na polski rynek, wzrost obrotów o ok. 7% r/r. Co istotne, motorem wzrostu rynku odświeżaczy powietrza jest właśnie ich rosnące zużycie ilościowe, wynikające z ogólnego trendu bogacenia się społeczeństwa i poszukiwania przez nie nowych czynników poprawiających ogólny komfort życia. W minionym roku – tak udanym z punktu widzenia producentów i dystrybutorów odświeżaczy – średnie ceny tych produktów wzrosły zaledwie o ok. 1% r/r.

Globalny rynek odświeżaczy powietrza osiągnął w ostatnich latach wartość ok. 10 mld dol. Największym regionalnym rynkiem zbytu jest Ameryka Północna, gdzie koncentruje się aż 32% łącznej światowej sprzedaży tych wyrobów. Drugim najważniejszym ośrodkiem popytu jest Europa, z dużym naciskiem na kraje zachodniej części Starego Kontynentu. Z kolei najpopularniejszą kategorią produktową są odświeżacze w sprayu i aerozolu, które odpowiadają za blisko połowę globalnego popytu. Biorąc pod uwagę sposób wykorzystania odświeżaczy powietrza, dominującym kierunkiem ich sprzedaży na całym świecie są gospodarstwa domowe. Szacuje się, iż odpowiadają za 55-60% łącznego zużycia na świecie. Na znacznie mniejszą skalę globalną obserwuje się ich zastosowanie przez przedsiębiorstwa oraz wykorzystanie we wszelkiego rodzaju pojazdach.

Wyświetlono: 1382

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej