Artykuły - Przemysł gumowy

Niemal codziennie jedna fuzja lub przejęcie

27.11.2014
Niemal codziennie jedna fuzja lub przejęcie

Fuzje i przejęcia stanowią nieodłączny element światowego rynku tworzyw sztucznych. Warunkują ekspansję jednych firm oraz bywają czynnikiem decydującym o przetrwaniu innych. Przez ostatnie osiem lat, wśród firm działających w światowym przemyśle tworzyw sztucznych, swojego właściciela zmieniało rocznie średnio ponad 300 przedsiębiorstw. W ostatnich kilkunastu miesiącach za sprawą fuzji i przejęć zaszły bardzo istotne zmia na światowym rynku polichlorku winylu, PET oraz polistyrenu.

Rynek fuzji i przejęć w liczbach
Do największej liczby fuzji i przejęć doszło w ostatniej dekadzie w 2010 r. (393). Najbardziej obfitym jest pod tym względem segment opakowań z tworzyw sztucznych. W nim zaś omawianych operacji najczęściej dokonuje się w firmach specjalizujących się w produkcji wyrobów wtryskowych i opakowań z folii, a najmniej w gronie wytwórców produktów z rozdmuchu.

Tylko w pierwszej połowie br. fundusz private equity Clayton, Dubliner & Rice nabył za 1,24 mld euro firmę Mauser, czyli niemieckiego producenta opakowań. Niewiele mniej, bo 1,1 mld euro musiał zapłacić koncern INEOS za przejęcie od dotychczasowego udziałowca w postaci BASF pełnej kontroli nad spółką Styrolution. Z kolei do najbardziej istotnych przejęć mających miejsce w ub.r. należy zaliczyć sprzedaż zakładu produkującego polistyren ekspandowany (70 tys. t/r.) w Schkopau przez koncern Styron Europe na rzecz RP Compounds, czyli spółki zależnej od Grupy Ravago. Dzięki tej transakcji moce wytwórcze Ravago zwiększyły się do 270 tys. t/r. Koncern Silgan natomiast za 266 mln dol. nabył producenta zamknięć z tworzyw sztucznych Portola Packaging. Warto zaznaczyć, że Silgan posiada fabrykę w Niepołomicach zajmującą się produkcją wieczek metalowych i plastikowych oraz budową maszyn zamykających dla przemysłu spożywczego.

Powody przejęć i fuzji
Przedsiębiorstwa często po to decydują się na trudny proces fuzji i przejęć, aby rozwijać swój dotychczasowy profil produkcji lub poszerzać ofertę. Przykładem jest amerykańska firma A.Schulman, która pod koniec ubiegłego roku nabyła dwóch compounderów. W wrześniu 2013 r. za 39 mln euro przejęła brytyjskiego compoundera i dystrybutora tworzyw Perrite Group. Trzy miesiące później za 36,5 mln euro zakupiła wywodzącego się z USA dystrybutora i compoundera niskotonażowych tworzyw konstrukcyjnych Network Polymers.

Na sprzedaż własnych zakładów firmy decydują się natomiast wtedy, gdy posiadane aktywa nie przynoszą oczekiwanych zysków lub też gdy zmienia się ich strategia. Tutaj wskazać można choćby na belgijskie Tessenderlo Group, które w ubiegłym roku sprzedało zakłady specjalizujące się w compoudningu PCW na rzecz japońskiej firmy Mitsubishi Chemical, a także angielskiego przetwórcę PCW Eurocell, który to z kolei trafił w ręce funduszu H2 Equity Partners.

W kontekście następstw przynoszonych przez fuzje wymienić można również efekt synergii. Obrazuje to przykład rodzimej Grupy Azoty powstałej z połączenia Zakładów Azotowych w Tarnowie z Zakładami Azotowymi Puławy. W samym tylko pierwszym kwartale 2014 r. zarządzający największą polską firmą chemiczną oszacowali efekt synergii konsolidacyjnych na 46,4 mln zł. Został on osiągnięty głównie w obszarze handlowym i dystrybucyjnym oraz surowcowym.

 

 

 

Od początku procesu konsolidacji polskiej chemii wartość efektów synergii wyniosła ponad 136,5 mln zł. W obszarze nawozowym Grupa Azoty wprowadziła w pierwszych trzech miesiącach tego roku wspólną politykę handlową oraz przeprowadziła działania optymalizujące dystrybucję produktów. W segmencie energetycznym przygotowała nowe wytyczne w odniesieniu do zakupu energii elektrycznej oraz rozpoczęła przetarg na zakup części energii elektrycznej na 2015 r. Jeśli chodzi o zaopatrzenie w gaz ziemny, to pozyskano dodatkowe przepustowości na granicy i zwiększono wolumen kupowanego gazu na warunkach rynkowych. W obszarze surowców i logistyki udało się firmie ustalić i wdrożyć zasady zakupu surowców strategicznych i opakowań (wspólne zakupy) oraz poprawić wykorzystanie taboru kolejowego.


Karty rozdają fundusze private equity
W branżę chemiczną coraz częściej inwestują fundusze private equity. W rękach tego rodzaju inwestorów finansowych znajdują się aktualnie udziały 229 firm z sektora tworzyw sztucznych i wyrobów z nich wykonanych. Te fundusze to m.in. SK Capital, Black Diamond Capital Management LLC, Cinven Group, Charterhouse.

W ostatnich miesiącach fundusz private equity Lonsdale Capital Partners LLP nabył spółkę Suominen Flexibles, zajmującą się produkcją opakowań z folii dla sektora detalicznego i przemysłowego. Posiada ona zakłady w Finlandii, Szwecji, Rosji oraz w Polsce.

Innym przykładem z udziałem funduszy jest transakcja nabycia duńskiego producenta opakowań z tworzyw sztucznych dla przemysłu spożywczego Farech Plast przez fundusz private equity EQT.

Z kolei w pierwszej połowie 2014 r. fundusz private equity Clayton, Dubilier & Rice (CDR) przejął znaną także polskim odbiorcom niemiecką firmę Mauser, której opakowania
dystrybuuje w naszym kraju Brenntag. W portfolio funduszu CDR znajdują się też udziały dystrybutora chemicznego Univar.

Przykłady aktywności funduszy można mnożyć. Arle Capital ogłosił niedawno nabycie brytyjskiej Grupy Innovia za 690 mln dolarów. Innovia jest producentem specjalistycznych folii polipropylenowych BOPP i folii celulozowych.

Do istotnych zmian na rynku opakowaniowym doszło także przed rokiem. Wtedy to fundusz private equity Sun Capital Partners utworzył spółkę Coveris z połączenia amerykańskiej firmy opakowaniowej Exopack z czterema europejskimi producentami opakowań: Britton Group, Kobusch, Paccor i Paragon Print & Packaging. Dzięki temu Coveris stał się szóstym wytwórcą opakowań z tworzyw sztucznych na świecie. W Polsce posiada zakłady w Siemianowicach Śląskich i Skierniewicach. Specjalizuje się w produkcji kubków, pojemników, wieczek i tacek z polistyrenu, polipropylenu, amorficznego PET, polilaktydu (PLA) i papieru. Co więcej, Sun Capital Partners dalej porządkuje swoje aktywa. W czerwcu 2014 r. do nowopowstałej spółki opakowaniowej przyłączył przedsiębiorstwo KubeTech Custom Molding, które nabył od koncernu Rexam. KubeTech także posiada zakłady w naszym kraju. Fabryka w Łodzi była pierwszym zakładem należącym do dywizji Rexam Home & Personal Care w Europie Środkowej i Wschodniej. Jej budowę rozpoczęła jeszcze amerykańska firma Precise Technology, która w grudniu 2005 r. została przejęta przez Rexam. Łódzki oddział wytwarza elementy plastikowe metodą formowania wtryskowego dla największych firm FMCG, przede wszystkim z sektora kosmetycznego oraz chemii gospodarczej. W portfolio Sun Capital Partners znajduje się także Albea Group, wiodący producent opakowań dla kosmetyków.


CAŁY ARTYKUŁ ZNAJDĄ PAŃSTWO W NR 5/2014 "CHEMII I BIZNESU". ZAPRASZAMY.


Wyświetlono: 2989

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej