Wiadomości - Tworzywa sztuczne z kraju

Nieduża produkcja wystarcza do bycia liderem w branży

13.12.2018

Tylko 30,3 tys. produkowanych elementów oraz wykorzystanie surowca na poziomie zaledwie 5,5 tys. ton rocznie nie przeszkadza spółce Izoblok być europejskim liderem w swoim segmencie przetwórstwa tworzyw sztucznych.

W ocenie władz spółki Izoblok, branża motoryzacyjna przechodzi istotne przeobrażenie, a tworzywa sztuczne odgrywają coraz bardziej kluczową rolę w projektowaniu niskoemisyjnych lub bezemisyjnych samochodów przyszłości. W projektowaniu pojazdów zasadnicze znaczenie ma ich masa - im mniejsza, tym lepiej, gdyż pozwala to zredukować zużycie paliwa. Tworzywa sztuczne w samochodach to większa ochrona i bezpieczeństwo, ponieważ służą one m.in. jako materiał do produkcji pasów bezpieczeństwa, poduszek powietrznych czy paneli ochronnych.

Izoblok jest europejskim liderem w produkcji elementów z polipropylenu spienionego (EPP) dla motoryzacji. Rocznie przetwarza 1,92 tys. ton w polskich zakładach oraz 3,52 tys. ton w zakładach niemieckich. jest to zatem produkcja niezwykle niszowa, ale i tak zyskująca coraz większe uznanie wśród producentów samochodów.

Jednocześnie zużycie tworzywa EPP w Europie sukcesywnie wzrasta. Zauważalne jest zainteresowanie produktami z EPP także z innych branż, m.in. meblarskiej. Udział EPP w ogólnej masie samochodu stale się podnosi, co kreuje dobrą koniunkturę na przyszłość. W szczególności w odniesieniu do samochodów produkowanych w Europie Środkowo - Wschodniej można wciąż zauważyć niski poziom „nasycenia” elementami z EPP.

Na rynku dostawców surowca, jakim jest polipropylen spieniony, występuje niewielka liczba dostawców. Grupa IZOBLOK zaopatruje się u koncernów BASF (umowa do końca 2019 r.), JSP oraz Hanwha (umowa do końca 2021 r.).

Największymi odbiorcami elementów z EPP produkowanych przez Izoblok są BMW - udział w przychodach Grupy sięga 13,9%. Inni odbiorcy to Volkswagen, Ford, Jaguar Land Rover. Wszystko są to zatem firmy posiadające ogromny potencjał finansowy, o zasięgu globalnym i silnej pozycji przetargowej. Dominującą pozycję na rynku posiadają tzw. klienci OEM (Original Equipment Manufacturer) dla których elementy z EPP są częścią składową ich produktów.

Produkty te przeznaczone są do wąskiej grupy klientów w branży motoryzacyjnej, takich jak producenci siedzeń, producenci dywanów i rozwiązań akustycznych, producenci elementów wnętrza samochodu, producenci elementów podnoszących bezpieczeństwo bierne w samochodach.

Wyświetlono: 1176

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej