Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Nie dla generalnego zakazu używania opakowań z tworzyw sztucznych

04.02.2020

European Plastics Converters, czyli europejska organizacja zrzeszająca przetwórców tworzyw sztucznych nie pozostawia suchej nitki na nowym prawie unijnym odnoszącym się do tworzyw sztucznych. Krytykuje rozwiązania, które przyniosła dyrektywa Single-Use Plastics, zakazująca dalszego używania 10 wybranych jednorazowych wyrobów z tworzyw.

W ocenie EuPC, jednorazowe wyroby z tworzyw sztucznych pełnią wiele ważnych funkcji w zakresie zdrowia publicznego, higien oraz konserwacji i przedłużania życia produktów spożywczych. Zakaz lub ograniczenie ich stosowania przez władze europejskie, a w konsekwencji także władze krajowe państw unijnych, właścicieli marek i detalistów przeprowadzono – zdaniem EuPC – zbyt szybko i powierzchownie. W efekcie tego już teraz ujawniać się mają negatywne skutki podjętych decyzji, gdy chodzi o wpływ nowych przepisów na środowisko naturalne. Decyzje o rezygnacji z tworzyw sztucznych zostały bowiem podjęte bez uwzględnienia wpływu wybranego materiału zastępczego na środowisko lub tego, czy istnieje odpowiednia infrastruktura do gromadzenia i przetwarzania odpadów tworzyw.

- Odłączenie polityki od rzeczywistości rośnie z każdym dniem – zauważa EuPC w swoim stanowisku.

Wedle organizacji, wyroby jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych są bardzo trudne do zdefiniowania i mogą różnić się w zależności od kraju z uwagi na różnice kulturowe i nawyki konsumenckie.

- Już teraz pojawiają się skandale środowiskowe w krajach europejskich z powodu przesunięcia materiału, ponieważ alternatywy dla tworzyw sztucznych są zdecydowanie mniej przyjazne dla środowiska i zużywają więcej wody i wytwarzają znacznie więcej CO2 w procesie zużywania energii niż wyroby z tworzyw. Ogólny wpływ tej populistycznej dyrektywy na środowisko nie jest tak pozytywny, jak przewidywano w 2019 r. – informuje organizacja European Plastics Converters.

EuPC krytykuje także tzw. Green Deal, czyli zaproponowany przez UE pakiet środków, które – jak tłumaczy Komisja Europejska - „powinny umożliwić europejskim obywatelom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zrównoważonej zielonej transformacji. Środki, którym towarzyszy wstępny plan najważniejszych działań obejmują m.in. ambitne ograniczenie emisji, inwestowanie w nowatorskie badania i innowacje oraz ochronę środowiska naturalnego w Europie. Europejski Zielony Ład może stać się nową strategią wzrostu gospodarczego dla UE dzięki inwestycjom w technologie ekologiczne, zrównoważone rozwiązania i nowe przedsiębiorstwa”.

EuPC z oburzeniem podchodzi także do niedawnych słów unijnego komisarza Virginijusa  Sinkevičiusa, który w wywiadzie dla niemieckiego Die Welt zaproponował „generalny zakaz używania opakowań z tworzyw sztucznych”, czym wywołał ogromną konsternację w przemyśle chemicznym w Europie.

- Mamy nadzieję, że uda nam się wyjaśnić komisarzowi Sinkevičiusowi, co dzieje się obecnie w realnej gospodarce i jakie jest ryzyko rezygnacji z tworzyw sztucznych bez prawdziwej oceny konsekwencji takiego działania dla zdrowia, środowiska i miejsc pracy w Europie. Stwierdzenia takie, jak „chcemy zakazać wszelkich opakowań z tworzyw sztucznych” z pewnością będą oznaczać dalsze i bardzo poważne szkody dla naszej planety pod względem redukcji zużycia CO2. Ponadto narażą na ryzyko zdrowotne konsumentów w UE i doprowadzą do obniżenia standardów co do bezpieczeństwa żywności. Czy fundusz Green Deal zapewni rekompensaty finansowe w związku z redukcją zatrudnienia w Europie i likwidacją zakładów przetwórstwa tworzyw sztucznych? Po raz kolejny wszystkie dotychczasowe środki karzą jedynie produkty z tworzyw sztucznych, a nie zachowania społeczne związane z użytkowaniem wyrobów z tworzyw. Jest to sprzeczne z dalszym rozwojem modelu gospodarki o obiegu zamkniętym - stwierdził Alexandre Dangis, dyrektor zarządzający EuPC.

Wyświetlono: 1043

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej