Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Nie będzie joint venture między firmami Clariant i SABIC

29.04.2020

Clariant wyjaśnia powody, dla których nie utworzył wspólnego przedsiębiorstwa joint venture z koncernem SABIC.

SABIC posiada 25% udziałów w spółce Clariant, a w 209 r. mówiło się, iż możliwe jest całkowite przejęcie szwajcarskiej spółki przez giganta z Arabii Saudyjskiej. SABIC zdementował jednak te informacje, choć dał do zrozumienia, że chętnie zwiększyłby stan swojego posiadania w Clariancie. Jednocześnie w 2019 r. Clariant niespodziewanie zerwał negocjacje z koncernem SABIC na temat utworzenia spółki joint venture w odniesieniu do materiałów o wysokiej wydajności. Jako powód podał pogarszające się warunki rynkowe. Projekt joint venture zakładał utworzenie firmy z roczną sprzedażą w wysokości 3,2 miliarda dolarów, poprzez połączenie segmentu dodatków polimerowych i wysokowartościowych koncentratów barwiących Clarianta z działalnością SABIC w zakresie konstrukcyjnych tworzyw sztucznych. Już po zerwaniu rozmów Clariant poinformował o sprzedaży biznesu odpowiedzialnego za produkcję koncentratów barwiących.

- Po ogłoszeniu planowanego wspólnego przedsięwzięcia z SABIC w 2018 roku przeprowadziliśmy szeroko zakrojone dyskusje i ponownie dokładnie przeanalizowaliśmy projekt na podstawie bieżących informacji. Niestety nie byliśmy w stanie osiągnąć porozumienia w sprawie potencjalnej wartości wynikającej z joint venture. Stało się tak nie tylko dlatego, że z naszego punktu widzenia synergie były znacznie mniejsze niż pierwotnie zidentyfikowano. Kontynuowanie tematu za wszelką cenę wedle idei: „zamknij oczy i podpisuj dokumenty” byłoby zdecydowanie niewłaściwe. Dlatego zakończyliśmy te rozmowy z korzyścią dla wszystkich naszych akcjonariuszy. To była po prostu decyzja biznesowa. Nadal koncentrujemy się jednak na branży chemikaliów specjalistycznych o wyższej marży. Mamy już tego rodzaju portfolio w swoich jednostkach biznesowych Care Chemicals, Catalysis i Natural Resources. Dodatkowo separujemy się od biznesów z bardziej znormalizowanymi produktami, takimi jak np. masterbacze i pigmenty, których to się kilka miesięcy temu pozbyliśmy. O tym zamiarze informowaliśmy już zresztą pięć lat temu identyfikując trendy rynkowe – stwierdził Hariolf Kottmann, prezes Clarianta.

Szwajcarska spółka osiągnęła w 2019 r. sprzedaż w wysokości 4,43 mld franków szwajcarskich, co było niemalże tę samą kwota co rok wcześniej.

Wyświetlono: 1085

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej