Artykuły - Przemysł detergentowy

Neutralizatory zapachów: rynek niezbyt duży, ale potrzebny

22.02.2018
Autor: Grażyna Skupińska
Neutralizatory zapachów: rynek niezbyt duży, ale potrzebny

Nieprzyjemny zapach może zniechęcić do wyboru danego lokalu gastronomicznego czy pokoju hotelowego. Pomocne w zakresie likwidowania nieprzyjemnych zapachów są ich neutralizatory.

Ogólna zasada działania neutralizatorów polega na wyłapywaniu cząstek roznoszących zapach, a następnie ich wchłanianiu, przy równoczesnej neutralizacji niekorzystnej woni.

Substancje zapachowe są źródłem wielu ważnych informacji. Ostrzegają o zagrożeniu, regulują pobieranie pokarmu, informują o atrakcyjności seksualnej, wpływają na emocje i nastrój. Ludzki nos, a właściwie nabłonek węchowy wyścielający jamę nosową, wykrywa substancje zapachowe. W nabłonku znajduje się przeciętnie ok. 50 mln komórek receptorowych węchu. Człowiek jest zdolny do rozróżniania tysięcy substancji. Mówiąc o zapachu, często myślimy o przyjemnej woni, ale używa się tego słowa również dla zapachów obojętnych lub wręcz nieprzyjemnych.

Funkcje węchu

Węch to jeden z dwóch, oprócz smaku, zmysłów chemicznych. Jego podstawową funkcją jest rozpoznanie określonych związków chemicznych lub ich mieszanin (odorantów) w otoczeniu. Węch jest bardzo czułym zmysłem. Niektóre związki chemiczne są wyczuwalne przez człowieka już przy stężeniach rzędu 0,5 ppm. Tylko 8 cząsteczek substancji zapachowej wystarczy do wywołania odpowiedniego impulsu nerwowego, jednak aby układ nerwowy wykrył zapach, potrzeba co najmniej 40 działających receptorów. Człowiek odczuwa substancje, które są niejonowe oraz lotne w temperaturze pokojowej. Muszą być również w stanie przenikać błonę śluzową, na której powierzchni znajdują się receptory węchowe. Większość lotnych związków chemicznych posiada mniej lub bardziej intensywny zapach i tylko nieliczne, stale występujące w powietrzu substancje, takie jak tlen, azot, argon, hel oraz para wodna nie posiadają żadnego zapachu.

Wyświetlono: 1435

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

z kraju

ze świata

Wrzesień 2018
12
3456789
10111213141516
17181920
212223
242526
27282930
więcej