Wiadomości - Chemia rolnicza - Z kraju

Nestle wykorzysta produkowany w Puławach dwutlenek węgla

15.04.2019

Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy została autoryzowanym dostawcą dwutlenku węgla dla Grupy Nestle.

- Przeprowadzony w Grupie Azoty Puławy audyt docenił jakość puławskiego CO2 i potwierdził brak niezgodności systemowych w procesie jego wytwarzania. To nie tylko otwiera nowe możliwości dla spółki jako dostawcy dwutlenku węgla na tradycyjnym, wysoko marżowym rynku, ale ma także charakter prestiżowy – tak fakt zawiązania współpracy z Nestle komentuje Krzysztof Bednarz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.  

W Grupie Azoty Puławy dwutlenek węgla produkowany jest nieprzerwanie od 1970 r. Aktualnie wytwarza się go w ilości 220 ton na dobę, ale w tym roku jego produkcja zostanie zwiększona o ponad połowę i wyniesie 360 ton na dobę.

Dbałość o jakość puławskiego produktu potwierdza otrzymany we wrześniu 2018 r. kolejny Certyfikat Bezpieczeństwa Żywności (Food Safety System Certification FSSC 22000).

Przemysł spożywczy wykorzystuje dwutlenek węgla nie tylko w napojach. Znajduje on również zastosowanie w procesie mrożenia oraz w nowoczesnej technologii pakowania żywności metodą MAP. Natomiast uzyskiwany z dwutlenku węgla tzw. suchy lód służy m.in. do transportu szybko psujących się artykułów spożywczych.

Grupa Azoty Puławy to jedyny w Polsce producent dwutlenku węgla. Jakość powstającego w jej zakładach dwutlenku węgla doceniają największe firmy branży spożywczej w kraju i na świecie, wśród których są oprócz Nestle także m.in. Grupa Żywiec, Coca – Cola, czy też PepsiCo.

Dwutlenek węgla jest uzyskiwany w procesach sprężania, oczyszczania i skraplania gazowego. Jest produktem ubocznym ze spalania metanu. Jest to bezbarwna, niepalna ciecz. Serwis logistyczny realizowany jest z wykorzystaniem specjalnie przeznaczonych dla CO2 autocystern: skroplony schłodzony dwutlenek węgla pakowany jest do autocystern i cystern kolejowych. Jest on materiałem niebezpiecznym.

Największe zastosowanie skroplony dwutlenek węgla ONECON (to marka oferowana przez Grupę Azoty Puławy) znajduje w przemyśle spożywczym w ramach produkcji napojów gazowanych, w browarnictwie oraz w mrożeniu produktów spożywczych. Inne możliwości jego wykorzystania to spawanie w osłonach dwutlenku węgla lub jego mieszanin, cele gaśnicze, dokarmianie roślin w uprawach szklarniowych, ekstrakcja nadkrytyczna, w hutnictwie stali, wytwarzanie tworzyw z rozdmuchem.

Wyświetlono: 1011

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej