Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Neste i Remondis wspierają rozwój recyklingu chemicznego

28.10.2019

Neste, wiodący światowy dostawca odnawialnego oleju napędowego, odnawialnego paliwa do silników odrzutowych i specjalista w dostarczaniu odnawialnych rozwiązań chemicznych oraz firma Remondis zajmująca się recyklingiem podpisali umowę o współpracy w zakresie rozwoju chemicznego recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych. Obydwa podmioty skoncentrują się na opracowaniu i przyspieszeniu recyklingu chemikaliów w celu osiągnięcia rocznej zdolności przetwarzania ponad 200 kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych.

Strony porozumienia stwierdziły, że mechaniczny recykling tworzyw sztucznych od dawna przyczynia do wdrażania koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, bezpieczeństwa surowców i ochrony klimatu. Teraz chodzi zaś o połączenie wiedzy Remondis w zakresie gromadzenia i sortowania odpadów oraz doświadczenia Neste w zakresie rafinacji ropy naftowej i przetwarzania niskiej jakości odpadów. Firmy chcą zbudować ekosystem wokół recyklingu chemicznego, aby umożliwić innym podmiotom w łańcuchu wartości przystąpienie do tej inicjatywy i uzupełnienie mechanicznego recyklingu poprzez zamknięcie kręgu materiałowego również dla tych tworzyw sztucznych, które są obecnie trudne lub niemożliwe do recyklingu.

- Recykling chemiczny tworzyw sztucznych rozkłada odpady z tworzyw na surowiec, który przemysł może wykorzystać do dalszej produkcji nowych, wysokiej jakości tworzyw, chemikaliów i paliw. W celu ustanowienia chemicznego recyklingu tworzyw sztucznych na skalę przemysłową konieczne jest jednak ścisłe współdziałanie przemysłu recyklingowego i przemysłu chemicznego. Partnerstwo między Remondis i Neste skupi się na stworzeniu optymalnego procesu recyklingu, aby jeszcze więcej tworzyw sztucznych znajdowało się jako materiał wykorzystywany w gospodarce o obiegu zamkniętym - powiedział Jürgen Ephan, dyrektor zarządzający Remondis Recycling.

- Recykling chemiczny umożliwi nam zmniejszenie zależności od ropy naftowej, co jest jednym z kluczowych celów Neste, jako lidera zrównoważonego rozwoju. Współpraca z Remondis zbliży nas do realizacji naszego zobowiązania dotyczącego przetwarzania ponad miliona ton odpadów tworzyw sztucznych od 2030 roku – stwierdził Mercedes Alonso, wiceprezes Neste.

Wyświetlono: 641

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej