Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Neste i IKEA we wspólnym projekcie tworzywowym

27.09.2018

Fiński koncern Neste oraz szwedzka IKEA poinformowały o zawiązaniu partnerstwa, którego efektem będzie wyprodukowanie biotworzyw.

Z informacji dostarczonych przez obydwa podmioty wynika, że do produkcji polipropylenu i polietylenu użyte zostaną surowce w pełni nadające się do utylizacji oraz odpady, takie jak zużyty olej kuchenny lub oleje roślinne. Pilotażowa instalacja, działająca jednakże w skali komercyjnej, rozpocząć ma swoją pracę jeszcze w tym roku. Ma to być, w opinii samych zainteresowanych, pierwsza na świecie produkcja "ekologicznych" tworzyw na dużą skalę. Celem ma być zmniejszanie zależności gospodarki od paliw kopalnych.

IKEA przekonuje, iż koniecznością jest stosowanie coraz większej liczby produktów nadających się recyklingu, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy zmieni się technologia produkcji takich wyrobów, w tym materiały, z których one powstają. Ambitnym celem producenta mebli jest wymiana wszystkich dotychczasowych tworzyw sztucznych bazujących na surowcach kopalnych na – jak to nazywa - "ekologiczny plastik". Nastąpić miałoby to do 2030 r.

- Tradycyjne tworzywa sztuczne są wytwarzane z materiałów kopalnych, które przyczyniają się do zmian klimatu oraz wyczerpują zasoby. Przechodząc na ekologiczne materiały nasza firma ma możliwość zabezpieczenia ich produkcji oraz wyeliminowania potrzeby wydobywania paliw kopalnych do produkcji standardowych tworzyw. Nasz nowy materiał stanowić będzie znaczący krok w stronę przyszłości bez paliw kopalnych. Nikt wcześniej nie był w stanie wyprodukować polipropylenu z materiałów wolnych od paliw kopalnych w skali większej niż laboratoryjna – powiedział Erik Ljungblad, reprezentujący koncern IKEA.

Neste jest największym na świecie producentem „odnawialnego” diesla (biopaliwo Neste Green Diesel) otrzymywanego z odpadów i pozostałości, wprowadzając rozwiązania odnawialne również dla przemysłu lotniczego i tworzyw sztucznych.

Wyświetlono: 1197

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej