Wiadomości - Przemysł chemiczny z kraju

Należy budować konkurencyjny rynek dostaw gazu

13.10.2016

Region Morza Bałtyckiego jako konkurencyjny rynek dostaw gazu był tematem jednej z debat konferencji Nafta Gaz Chemia, która odbyła się w Warszawie.

W dyskusji uczestniczył m.in. Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. W swoim wystąpieniu skupił się na bałtyckich strategiach dostaw ropy i gazu LNG. Mówił o konieczności stworzenia europejskiej sieci gazociągów od szelfu norweskiego aż do chorwackiej wyspy Krk na Adriatyku. W jego opinii, obecna strategia europejska jest dla Polski niekorzystna, gdyż zakłada, że gaz dla Europy Środkowej dostarczany będzie z Rosji przez Niemcy gazociągami Nord Stream. Na szczęście jednak po rozbudowaniu gazoportu w Świnoujściu do zdolności 7,5 mld m3 oraz uruchomieniu połączenia gazociągowego Dania-Polska (10 mld m3) energetyczna sytuacja Polski ulegnie zasadniczej zmianie.

Minister Naimski poruszył temat tzw. Bramy Północnej, realizacja której ma na celu znaczące zmniejszenie wolumenu rosyjskiego gazu nabywanego przez Polskę w ramach kontraktów długoterminowych. Podkreślił ponadto znaczenie działań na rzecz zróżnicowania kierunków dostaw gazu do regionu Bałtyku, Polski i  Europy Środkowej, jako warunku, który musi być spełniony aby mówić o konkurencyjnym rynku gazu.

W dalszej części debaty, już przy udziale innych panelistów, dyskusja koncentrowała się wokół dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu. Przedstawiciele polskich firm i rządu przekonywali, że projekt sprowadzenia gazu z Norwegii to przedsięwzięcie opłacalne ekonomicznie. Norwegowie (Hay Fieten, Senior Vice President in Marketing and Trading w firmie Statoil oraz Kjell Arne Nielsen, radca handlowy Ambasady Królestwa Norwegii w Polsce)  mówili o warunkach, które muszą być spełnione, aby gaz z Morza Północnego do naszego kraju w ogóle dotarł. Z kolei Søren Juel Hansen, przedstawiciel duńskiego operatora gazociągów przesyłowych Energinet.dk opowiedział się za integracją rynków gazu w Polsce i Danii.

Wyświetlono: 803

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej