Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Należący do Grupy Orlen Unipetrol podniósł moce produkcyjne polietylenu

25.09.2020

PKN Orlen zakończył inwestycję dotyczącą rozbudowy mocy produkcyjnych dla polietylenu w czeskim zakładzie w Litvínovie. Uruchomił ostatnią część instalacji, co umożliwi mu skoncentrowanie się na produktach o najwyższej marży.

- Z determinacją realizujemy inwestycje i procesy akwizycyjne, które podniosą wartość i zapewnią konkurencyjność Grupy Orlen w długiej perspektywie. W ten sposób budujemy pozycję spółki jako lidera transformacji energetycznej Polski. Umacniamy się również za granicą, właśnie poprzez rozwój na rynkach macierzystych. W ten sposób gwarantujemy bezpieczeństwo energetyczne nie tylko Polski, ale także całego regionu – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Zgodnie z zapowiedziami, zakończono test gwarancyjny części instalacji wytwarzającej polietylen czarny (tzw. Black Line). Wcześniej, w kwietniu br. odebrana została część instalacji wytwarzająca polietylen „naturalny" (tzw. Natural Line) dając możliwość wykorzystania pełnych mocy wytwórczych i produkcji zaawansowanych gatunków polietylenu naturalnego.

Moce produkcyjne nowej instalacji PE3, która zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1, wyniosą 270 tys. ton rocznie. Jednocześnie kontynuowana będzie eksploatacja instalacji polietylenu PE2, o rocznej mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton. Dzięki uruchomieniu nowej inwestycji łączne moce wytwórcze czeskiego zakładu produkcyjnego w Litvinovie wzrosną z 320 do 470 tysięcy ton polietylenu rocznie. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ok. 9,6 mld CZK.

Inwestycja pomoże zwiększyć wykorzystanie instalacji olefin i umożliwi głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej nie tylko w samej Grupie Unipetrol, ale również w całej Grupie Kapitałowej PKN Orlen. Dzięki zastosowaniu nowych technologii spółka będzie mogła poszerzyć swoją działalność o nowe segmenty rynku i oferować produkty odpowiadające obecnym wymaganiom klientów.

Wyświetlono: 421

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej