Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Największy na świecie zakład zielonego wodoru powstanie w Arabii Saudyjskiej

04.08.2020

Air Products, ACWA Power oraz NEOM podpisały umowę na budowę w Arabii Saudyjskiej zasilanego energią odnawialną zakładu produkcji zielonego wodoru o wartości 5 miliardów dolarów.

Największy na świecie zakład produkcji zielonego wodoru zapewni dzienną wydajność na poziomie 650 ton, zaopatrując w ten sposób branżę transportową na całym świecie. Przedsięwzięcie pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla nawet o 3 miliony ton rocznie. Uruchomienie projektu planowane jest na rok 2025.

Projekt joint venture jest kamieniem milowym na drodze do realizacji strategii, której celem jest zapewnienie NEOM (nowoczesnej strefie zrównoważonego życia położonej w północnozachodniej części Królestwa Arabii Saudyjskiej) istotnej roli na globalnym rynku wodoru. Projekt zakłada wykorzystanie sprawdzonych na świecie technologii, a także innowacyjne zintegrowanie różnorodnych możliwości obejmujących: zaopatrzenie obiektu w 4 gigawaty energii odnawialnej pochodzącej ze słońca, wiatru i jej magazynowania; produkcję 650 ton wodoru dziennie w procesie elektrolizy na bazie technologii thyssenkrupp; produkcję azotu w procesie separacji powietrza na bazie technologii Air Products; a także produkcję 1,2 miliona ton rocznie zielonego amoniaku na bazie technologii Haldor Topsoe.

Wyłącznym odbiorcą i dystrybutorem zielonego amoniaku będzie firma Air Products, która będzie dostarczać go do odbiorców na całym świecie w celu jego dalszej dysocjacji i produkcji zielonego wodoru na potrzeby rynku transportowego.

– Jesteśmy zaszczyceni i dumni ze współpracy z ACWA Power i NEOM oraz możliwości wykorzystania sprawdzonych technologii. Dzięki temu będziemy mogli urzeczywistnić nasze marzenia o stworzeniu 100% zielonej energii. Wykorzystując unikalny profil energetyczny słońca i wiatru dostępny w strefie NEOM zapewnimy produkcję całkowicie czystego źródła energii na masową skalę, a tym samym przyczynimy się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 3 miliony ton rocznie. W ten sposób będziemy w stanie wyeliminować emisje przyczyniające się do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń, co odpowiada poziomowi zanieczyszczeń emitowanych przez ponad 700 tys. samochodów – powiedział Seifi Ghasemi, prezes i dyrektor generalny firmy Air Products.

Wyświetlono: 359

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej