Wiadomości - Przemysł chemiczny ze świata

Największa inwestycja w historii Covestro

12.10.2018
Największa inwestycja w historii Covestro

Niemiecka spółka Covestro przygotowuje największą inwestycję w swojej historii. W Stanach Zjednoczonych wyłoży 1,5 mld euro na budowę kompleksu produkcyjnego dla MDI. Obiekt stanie w Baytown w Teksasie.

Nowa instalacja do produkcji MDI (diizocyjanianu 4,4’-metylenodifenylu) będzie dysponować rocznymi mocami na poziomie 500 tys. ton. Inwestycja polegać będzie na powiększeniu istniejącej już jednostki produkcyjnej. Jednocześnie zamknięta zostanie stara i mniejsza linia o pojemności 90 tys. ton rocznie. W ten sposób Covestro produkować będzie 740 tys. ton MDI na rynku północnoamerykańskim, będąc nie tylko zdecydowanym liderem w tym regionie, ale także wiodącym wytwórcą na świecie. Ogłoszona inwestycja ma zostać ukończona w 2024 r.

W tej chwili pięciu największych producentów MDI kontroluje 90% tego rynku. Globalna produkcja szacowana jest na ok. 7,35 mln ton rocznie. Liderami pod względem produkcji są takie koncerny, jak Wanhua (ok. 27% udziałów w produkcji), Covestro (ok. 20%), BASF (ok. 18%), Huntsman (ok. 15%) i Dow Chemical (ok. 10%). Dla wszystkich z nich dobrą informacja powinno być, że oczekiwane tempo wzrostu zapotrzebowania na 4,4’-diizocyjanian difenylometylenu przekroczy w ciągu następnych pięciu lat 6% w skali roku. Ma to nastąpić z uwagi na zwiększające się wykorzystanie MDI w produkcji sztywnej pianki poliuretanowej, która to następnie jest stosowana w różnych branżach (budownictwo, izolacje, chłodzenie i pakowanie). Także producenci klejów, elastomerów, powłok i spoiw przyczyniają się do podnoszenia popytu na MDI.

- Popyt na innowacyjne materiały poliuretanowe potrzebujące MDI będzie nadal rosnąć w najbliższej przyszłości, wyprzedzając ogólny wzrost PKB, a za tym podążać ma wzrost wykorzystania mocy produkcyjnych – ocenił Markus Steilemann, dyrektor generalny ,

Oprócz przyszłej inwestycji w USA Covestro jest na etapie podwajania mocy produkcyjnych dla MDI w Niemczech z 200 tys. ton rocznie do 400 tys. ton. Ten projekt zostanie ukończony już w 2019 r. W efekcie do 2022 r. Covestro będzie produkować w Europie i na Bliskim Wschodzie 820 tys. ton MDI, a w Azji do 2021 r. – 670 tys. ton.

Tagi


MDI Covestro
Wyświetlono: 676

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej