Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Najwięksi producenci polipropylenu w Europie

19.05.2017
Najwięksi producenci polipropylenu w Europie

Piąte miejsce zajmuje Grupa PKN Orlen w gronie największych europejskich producentów polipropylenu, czyli drugiego pod względem ilości najchętniej wykorzystywanego surowca w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

W zestawieniu producentów polipropylenu w Europie prym wiedzie koncern Lyondell Basell Industres, który posiada zdolności wytwórcze na poziomie ok. 2,36 mln ton rocznie z uwzględnieniem 50% udziału w spółce Basell Orlen Polyolefins, czyli joint venture z PKN Orlen. Oprócz Polski, aktywa produkcyjne LBI mieszczą się w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Drugi pod względem wielkości producent PP na naszym kontynencie to austriacki Borealis – jest on w stanie zaoferować 1,92 mln ton tworzywa rocznie ze swoich obiektów w Belgii, Niemczech, Austrii i Finlandii. Z kolei koncern Total Petrochemicals, działający w Belgii i Francji, posiada moce produkcyjne w wysokości ok. 1,28 mln ton rocznie. Grupę Orlen wyprzedza jeszcze bliskowschodni SABIC, który produkuje ok. 1 mln ton polipropylenu, m.in. w Holandii i Wielkiej Brytanii.

Łączne moce produkcyjne polipropylenu w Europie kształtują się na poziomie 11,55 mln ton rocznie.

Grupa Orlen z zakładami w Polsce i Czechach (z uwzględnieniem 50% udziału w BOP) produkuje nominalnie ok. 480 tys. ton tworzywa w skali roku. Daje jej to ok. 4,2% udziału w europejskim rynku wytwórczym.

Wyświetlono: 3116

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej