Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Najwięksi producenci polietylenu w Europie

15.05.2017
Najwięksi producenci polietylenu w Europie

PKN Orlen przedstawił wyliczenia pokazujące rynkowe udziały największych producentów polietylenu na naszym kontynencie. W tej klasyfikacji koncern plasuje się w europejskiej czołówce.

Lider polskiej petrochemii jest jednym z największych podmiotów w tej branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jedynym producentem monomerów i polimerów na rynku polskim oraz większości produktów petrochemicznych na rynku czeskim. Dominująca pozycja na tych dwóch rynkach zapewnia mu silną pozycję wśród wszystkich europejskich firm petrochemicznych. Widać to w produkcji najbardziej masowego tworzywa sztucznego. Jest bowiem Grupa Orlen czwartym największym producentem polietylenu w Europie.

Zainstalowane na naszym kontynencie moce produkcyjne dla polietylenu wysokiej i niskiej gęstości szacowane były w 2016 r. na ok. 13,56 mln ton. Największe udziały przypadły koncernom LyondellBasell – 16,2%, INEOS – 12,9% oraz SABIC – 11,7%. Udział Grupy Orlen, mającej udziały w spółkach Basell Orlen Polyolefins oraz Unipetrol, wynosił w produkcji polietylenu 4,1%.

LyondellBasell Industries dysponuje zdolnościami wytwórczymi rzędu 2,195 mln ton rocznie (z uwzględnieniem 50% udziału w Basell Orlen Polyolefins) i aktywami w Niemczech, Francji i Polsce. INEOS, mogący wyprodukować ok. 1,74 mln ton polietylenu rocznie, działa w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Norwegii. Z kolei SABIC (ok. 1,59 mln ton PE rocznie) obecny jest produkcyjnie w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Łączne moce produkcyjne Grupy Orlen z zakładami w Polsce i Czechach (z uwzględnieniem 50% udziału w BOP) wynoszą ok. 555 tys. ton/rok. Aktualnie Grupa Orlen realizuje na rynku czeskim budowę nowej instalacji polietylenu o mocach ok. 270 tys. ton rocznie, która umożliwi jej wyższe wykorzystanie instalacji olefin oraz głębszą integrację produkcji petrochemicznej i rafineryjnej.

Wyświetlono: 2027

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej