Wiadomości - Tworzywa sztuczne ze świata

Najwięksi producenci polietylenu i polipropylenu

29.04.2016
Najwięksi producenci polietylenu i polipropylenu

Koncern LyondellBasell Industries był w 2015 r. największym producentem poliolefin w Europie.

W zakresie polietylenu moce produkcyjne wśród działających na naszym kontynencie wytwórców kształtują się na poziomie ok. 13,617 mln ton rocznie. Liderem w tej dziedzinie jest LyondellBasell Industries, która posiada zdolności produkcyjne na poziomie około 2,195 mln ton rocznie, choć na tę wielkość składa się także 50% udział w spółce Basell Orlen Polyolefins z siedzibą w Płocku. LBI dysponuje zakładami dla polietylenu w Niemczech i Francji.

Drugie miejsce w zestawieniu głównych producentów polietylenu zajmuje INEOS Olefins & Polymers Europa. Jego moce wytwórcze szacowane są na ok. 1,745 mln ton rocznie, a jednostki produkcyjne działają w Belgii, Francji, Niemczech, Włoszech i Norwegii.

Pierwszą trójkę zamyka saudyjski SABIC ze zdolnościami wytwórczymi rzędu 1,59 mln ton rocznie zlokalizowanymi w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii.

Inni wiodący oferenci najpopularniejszego tworzywa sztucznego to Total Petrochemicals, Borealis i ExxonMobil.

Łącznie w rękach LyondellBasell Industries znajduje się 16% europejskich mocy produkcyjnych dla polietylenu. Udział INEOS to 13%, a koncernu SABIC – 12%. Jedyny polski producent polietylenu, czyli BOP posiada 4% potencjału produkcyjnego.

W kontekście polipropylenu nominalna wielkość produkcyjna w Europie to 11,584 mln ton rocznie. Także i tutaj pierwsze miejsce przypada firmie Lyondell Basell Industries, która to może pochwalić się zainstalowanymi mocami o wielkości 2,365 mln ton rocznie (z uwzględnieniem 50% udziału w spółce BOP). W przypadku polipropylenu geograficzny rozkład produkcji jest dla LBI znacznie szerszy i obejmuje, oprócz Niemiec i Francji, także Włochy, Hiszpanię i Wielką Brytanię.

Drugim co do wielkości producentem polipropylenu w Europie jest Borealis z mocami produkcyjnymi w wysokości ok. 1,92 mln ton rocznie. Jego fabryki ulokowane są w Belgii, Niemczech, Austrii i Finlandii.

Na podium wśród największych dostawców polipropylenu w Europie mieści się też Total Petrochemicals, dysponujący mocami produkcyjnymi na poziomie ok. 1,28 mln ton rocznie, znajdującymi się w Belgii i Francji.

Mocniejszy w polietylenie niż w polipropylenie SABIC jest w stanie wyprodukować w Holandii i Niemczech blisko 1,15 mln ton PP.

Takie wielkość wskazują, że udział LyondellBasell Industries w europejskim rynku polipropylenu sięga 20%, dla Borealisa jest to 17%, a dla Total Petrochemicals – 11%. Udział BOP to 4%.

Wyświetlono: 4693

Przeczytaj również

Skomentuj

Kalendarium

więcej